وضعیت زنان ایران و کردستان در سال 1393

You are here

Asset Source: 
سایت زنان کردستان

زنان: اتحادیه زنان دمکرات کردستان ایران، در یک گزارش رویدادها و مسائل مرتبط با زنان ایرانرا که در سال 1393 در جامعه ایران روی داده است تنظیم کرده و ارائه می‌دهد. این گزارش برگرفته از اخبار و گزارشات منتشر شده در سطح رسانه‌ای و دیدگاه‌های فعالین حقوق بشر و حقوق زنان است.

برای این منظور گفتگوهایی با دو فعال حقوق زن، ناهید حسینی در لندن و آذر طاهر آبادی در کرمانشاه صورت گرفته است. همچنین بخشی از گفتوگوی شمزین جهانی فعال حقوق زنان با با آژانس خبررسانی کُردپا در روز 8 مارس، آورده شده است.

در ابتدای این گزارش به مهمترین طرح‌‌ها و لوایحی که در جهت محرومیت "ساختاری" زنان توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران در حال اجرا  است، پرداخته شده است.

در بخشی دیگری از این گزارش وضعیت زنان از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مورد بررسی قرار گرفته است.

نگاهی به وضعیت جنبش زنان ایران و زنان کُرد و همچنین پرداختن به فعالیت زنان خارج از ایران بخش سوم این گزارش خواهد بود.

در بخش پایانی این گزارش نیز مهمترین اخبار منتشره مسائل زنان در سال 1393 به صورت مختصر و تیتروار آورده شده است.

پس از انقلاب 1357 (1979) در ایران نابرابری جنسیتی بین زن و مرد با سرعت بی‌نظیری در حال افزایش است به طوریکه امکانات رفاهی، فرصت‌های شغلی و اولویت بکارگیری زنان در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی به شدت کاهش یافته و این امر موجب بحرانی شدن وضعیت زنان در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در ایران شده است. عدم وجود مؤسسات دولتی مانند دادگاه‌های حمایت از خانواده یا زن، تشدید فشارهای فرهنگی بر اساس عقاید مذهبی، جداسازی محیط شغلی زنان از مردان و جدیدا جداسازی دانشجویان مرد و زن در ایران تأثیرات منفی زیادی در بین جامعه زن بوجود آورده همانند کاهش ازدواج، کاهش جمعیت به خاطر دوری از تشکیل فرزند و افزایش آمار طلاق.

براساس گزارش انجمن اقتصادی جهان، نابرابری جنسیتی در ایران به شدت و در همه ابعاد در بین جامعه ایرانی وجود دارد و ایران را در رده 130 در بین 136 کشور مورد مطالعه در بحث جنسیت قرار داده است و این در حقیقت زنگ خطری برای جامعه زن در ایران می‌باشد (انجمن اقتصادی جهان:2013).

طبق آخرین گزارش دبیرکل  سازمان ملل متحد در مورد وضعیت زنان نیز در مورد حقوق زنان آورده شده است: " دولت جمهوری اسلامی ‌ایران، پایین‌ترین مشارکت زنان در نیروی کار و پایین‌ترین میزان درآمد برای زنان را در میان کشورهای منطقه به خود اختصاص داده است".

در این گزارش که در آوریل 2014 ارائه شده است برخی از قوانین و مقرراتی که منجر به اعمال تبعیض جنسیتی علیه زنان و افزایش میزان ارتکاب خشونت علیه زنان در کشور ایران می‌شود، را اینگونه برشمرده است: مفاد قانون مجازات اسلامی ‌در مورد شهادت زنان و میزان دیه زنان، مفاد قانون مدنی در خصوص جواز ازدواج دختران سیزده سال، و قانون حمایت از خانواده که ازدواج موقت و ازدواج مجدد را جایز دانسته است.

همچنین به لایحه فرزندخواندگی اشاره شده است که به موجب آن ازدواج پدرخوانده و فرزندخوانده را جایز دانسته و دبیرکل، آن را نقض حقوق کودکان و نقض تعهدات دولت ایران بر طبق کنوانسیون حقوق کودک دانسته است.

 

بخش اول: طرح‌ها و لوایحی که محرومیت "ساختاری" زنان را رقم می‌زنند

زنان ایران طی سال‌های گذشته به دنبال چندین طرح و لایحه‌ با محدودیت و ممنوعیت "ساختاری" بیشتری روبه‌رو بوده‌اند که بیشتر آنها به مجلس ارایه و تصویب شده‌اند. این قوانین، یا طرح‌ و لایحه‌ها امکان فعالیت زنان را در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی محدود‌تر کرده و در ‌‌نهایت باعث حذف بیشتر آن‌ها از محیط‌های اجتماعی و سوق‌ دادن‌شان به سوی خانه‌نشینی‌ شده است. بخش عمده این طرح‌ها و لایحه‌ها در راستای ابلاغیه‌ "سیاست‌های کلی جمعیت" است که از سوی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی تعیین و ابلاغ شده است.

این طرح‌ها از دور دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد مطرح شده و تاکنون یکی پس از دیگری به اجرا گذاشته شده‌اند.

طرح‌هایی چون "جامع جمعیت و تعالی خانواده"، "افزایش نرخ باروری و پیش‌گیری از کاهش رشد جمعیت"، "حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر" و "صیانت از حریم عفاف و حجاب" با امضای نمایندگان به مجلس ارایه شد که دو طرح "افزایش نرخ باروری" و "حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر" در تیر ماه و مهر ماه سال جاری به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که البته طرح حمایت از آمران و ناهیان دو بار تاکنون توسط شورای نگهبان رد شده. از سوی دیگر همچنان بر سر طرح "جامع جمعیت و تعالی"و همچنین "صیانت از حریم عفاف و حجاب" بحث و اختلاف نظر وجود دارد.

به گفته فعالان حقوق زنان حکومت اسلامی با "فعال سازی آن دسته از موارد خفته حقوق اسلامی در پیوند با زنان تلاش دارد از همه امکانات برای "محدودیت حضور زنان در جامعه" و "تقویت بیش از پیش نقش مادری در آنان" بهره‌برداری کند.

 

متن گفتگو با دو فعال حقوق زن، ناهید حسینی در لندن و آذر طاهر آبادی در کرمانشاه:  

ـ تاثیر طرح‌ها و لایحه‌های ارائه شده به مجلس بر زنان ایران چگونه خواهد بود؟ وضعیت زنان ایران را بدنبال  این طرح ها و لوایح در جامعه چگونه ارزیابی می‌کنید؟  و زنان ایران در چه موقعیتی قرار می‌گیرند؟

ناهید حسینی: ابتدا این توضیح را بدهم که همیشه نرمش یا سختگیری برعلیه زنان به رقابت‌های سیاسی درون حاکمیت ربط داشته است، در طول عمر جمهوری اسلامی اگر اصولگرا سرکار بوده، فشار بر زنان بیشتر و اگر اصلاح طلب بوده، کمتر در امور شخصی زنان دخالت کرده‌اند، ولی هیچگاه این امکان برای زنان فراهم نشد که خودشان در مورد مسایل خود تصمیم بگیرند. آقای روحانی وعده‌ها زیادی به زنان برای بهبود بخشیدن به زندگی آنان داد ولی هیچکدام از آن وعده‌ها اجرا نشد. در طول سال گذشته طرح‌ها و لایحه‌هایی به مجلس رفته که هیچکدام به نفع زنان نبوده است. بعد از ممنوعیت‌های اشتغال زنان در شهرداری و کافی‌شاپ‌ها، مجلس نیز طرحی مربوط به رعایت"حرمت" زنان در محل کار و پرهیز از اختلاط با مردان صادر کرد، در واقع یعنی اینکه زنان خانه‌نشین بشوند، از طرف دیگر معاونین زن آقای روحانی، تمام مدت بدنبال اصلاحات طرح‌هایی مثل بیمه زنان خانه‌دار، موضوع اشتغال و تامین امنیت زنان بوده‌اند ولی تا بحال هیچ نتیجه عملی بدست نداده است، لایحه خشونت خانوادگی بر علیه زنان دوباره مطرح شد ولی به‌ناگاه تمام اطلاعات تحقیقی مربوط به این قضیه ناپدید شده است. یا طرح افزایش جمعیت، خود برنامه‌ای برای خانه‌نشین کردن زنان بوده است،  این فاکتورها نشان می‌دهد که نیروی بسیار قوی در درون حکومت وجود دارد که با دادن هر گونه امتیازی به زنان مخالف است، و زنان ایرانی در موقعیتی قرار می‌گیرند که مجبور می‌شوند به شکل‌های مختلف غیر کلاسیک با این تبعیض و زور مبارزه کنند، در واقع یک دوره سخت برای زنان ولی در عمل می‌آموزند که چگونه از حق خود دفاع کنند که این نکته موثری برای وضعیت زنان در آینده ایران بشمار می‌آید.

آذر طاهر آبادی: تاثیری که لوایح و در واقع قوانین ارائه شده به مجلس شواری اسلامی بر زنان ایران می‌گذارد، متاسفانه عوامل بازدارنده است. وقتی که لایحه‌ای به مجلس می‌رود و بصورت قانون وضع می‌شود و سپس به تایید شورای نگهبان می‌رسد، مسلما در جامعه به اجرا گذاشته خواهد شد که این عوامل و مسائلی را در پس پرده ایجاد می‌کند که شاید در اون موقعیت قابلیت این را نداشته باشد که ما بتوانیم آن را درک کنیم. مثل لایحه‌ چند همسری که همین چند وقت پیش به مجلس ارائه شد و قوانین ضد زن را در مجلس ارائه داد. بدبختانه و شوربدختانه می‌توانیم بگویم که چون زنان ما در مجلس تعدادشون بسیار در اقلیت است و از طرفی دیدگاهی که این زنان بعنوان نماینده در مجلس شورای اسلامی دارند دیدگاه موافق حقوق زنان نیست و به یک دیدگاه فقهی مردسالارانه بیشتر نزدیک است نمی‌تواند آنطور که باید قوانین حمایت کننده‌ای برای زنان باشد. به همین دلیل شما وقتی می‌بینید اکثر کرسی‌های مجلس متعلق به مردان هستند و این مردبودن قوانینی را می‌طلبد که به نفع مردها باشد، پس بنابراین نمی‌تواند تاثیر بسیار خوبی برای زنان داشته باشد.

همین کیفیتی که در قوانین است قوانین بازدارنده‌ای مثل محدودیت‌های که برای حجاب زنان است، مثل لوایحی که برای حق ارث است، مثل قوانینی که برای کار زنان در جامعه دارد وضع می‌شود و ازدواج زنان رو تحت الشعاش قرار داده و حق طلاق را از آنها سلب می‌کند در خیلی از جاها همه این‌ها زن را در محدودیتی قرار می‌دهد که عواملی می‌شود برای بازدارنده‌گی هرچه بیشتر و نقش تاثیرگذار او در جامعه.

مشکل ما دیدگاه فقهی است و وضع آن در قوانین موجود است، اگر این قوانین دیدگاه بشردوستانه به خود بگیرد و دیدگاه غیرفقهی داشته باشد می‌تواند روزی به نفع زنان باشد اما مادامی که این دیدگاه‌ها دیدگاه‌های فقهی و شرعی باشد وضعیت زنان در جامعه همان وضعیتی است که امروز می‌بینیم. زن محدودیت‌های حجاب دارد، زن محدودیت‌های کاری دارد، زن نمی‌تواند خیلی از رشته‌های دانشگاهی را انتخاب کند به عنوان یک دانشجو به عنوان یک پژوهشگر به عنوان یک مدرس دانشگاه، زن نمی‌تواند به عنوان یک ورزشکار خود را نشان بدهد و نمی‌تواند ورزش آنچنانی داشته باشد مگر در رشته‌های محدود و خیلی از کارهای دیگر که نمی‌تواند در جامعه  انجام دهد و بسیاری از قوانینی که زنان را به پستوها می‌کشانند. اما مادامی که زنان ما به حقوق خودشان آشنا باشند و بداند که آنها به عنوان یک انسان حق برابر با یک انسان دیگر را دارند خواه مرد خواه زن فرقی ندارند و در انسانیت آنها برابرند. بنابراین قوانین نباید عوامل بازدارنده آنها برای جامعه باشد.

ـ این وضعیت برای زنان مناطق کُردنشین ایران چگونه خواهند بود؟

ناهید حسینی: با توجه به اینکه قوانین حاکم در مورد همه افراد کشور یکسان است، زنان کُرد نیز جدا از آن نیستند ولی با توجه به اینکه رژیم جمهوری اسلامی به حقوق اقلیت‌های ملی و مذهبی توجهی ندارد، و بقای این رژیم بر زن ستیزی آن استوار است، تبعیض چندگانه در مورد زنان کُرد اعمال می‌شود. یعنی هم تبعیض جنسیتی وهم تبعیض قومی  و هم تبعیض مذهبی، در نتیجه از نظر اقتصادی، و اجتماعی فشار بیشتری به مناطق کُردنشین وارد خواهد آمد که زنان نیز بطور طبیعی مورد ستم بیشتری قرار می‌گیرند.

آذر طاهر آبادی: اما اینکه این وضعیت برای زنان کُرد در جامعه امروز ایران چگونه است، اگر بخواهیم  منصفانه نقد بکنیم وضعیت جامعه امروز و خیلی از محدودیت‌های که ما زنان کُرد داریم، بدلیل قوانین موجود نیست، بلکه بیشتر مشکلات زنان کُرد محدودیت‌های است که خود اجتماع کُردی برای آنها بوجود آورده نه قوانین. ببینید یک زن کُرد به دلیل تعصباتی که مردان خانواده‌اش دارند محدوده، علاوه براینکه محدودیت‌های قانونی را هم دارد، این محدودیت‌ها  محدودیت‌های عرفی هم هست یعنی تشدیدی بر محدودیت‌های قوانینی که ما داریم.  

این مسائل رو هم متاسفانه باید در نظر گرفت که در عرف جامعه کُردی ما هنوز هم به عنوان یک فعال زن در جامعه که این همه تلاش می‌کنیم که زن را برابر با یک مرد نشان بدهیم، هنوز هم به جایگاهی که باید نرسیدم، در واقع به اون نقطه آمال و هدف اصلی نرسیدم.

-راه‌های مقابله و برون رفت زنان از این سیاست‌ها چگونه خواهند بود؟

ناهید حسینی: استنباط من این‌ است تا زمانی رژیم اسلامی بر سر کار هست، زنان روزی خوش نخواهند داشت، و به طور یقین به برابری جنسیتی دست نخواهند یافت، ممکن است تمایل من این باشد که بگویم راه مقابله با این رژیم، پایان دادن به آن است ولی تلاش می‌کنم راه‌حل‌هایی که می‌تواند در شرایط حاضر عملی باشد ذکر کنم.

بنظر می‌رسد که این رژیم در حال حاضر در بحران عمیق سیاسی، اقتصادی و اجتماعی قرار دارد، سیاست دولت آقای روحانی در سال گذشته براساس حل مسئله اتمی قرار داشت، هنوز هم معلوم نیست که چگونه می‌خواهند این مسئله را پایان دهند. به هر گونه توافقی هم برسند، نتیجه آن بلافاصله منجر به حل مشکلات اقتصادی ایران نمی‌شود، و از طرف دیگر اختلاف نظرهای عمیق بین دو جناح بر سر قدرت، این حکومت را خواه ناخواه ضعیف‌تر کرده است، شاید بهترین موقعیت برای زنان، در حال حاضر همان مبارزات مدنی است که خود آنها بشیوه جالبی پیش می‌برند، مهرماه سال 93 دوباره تعداد دختران در دانشگاه‌ها علیرغم محدودیت‌های جنسیتی، به 60 درصد رسید که احمدی نژاد آن‌را به زیر 50 درصد رسانده بود. مسئله کارساز دیگر مبارزه بر علیه حجاب اجباری است، که در آمارگیری اخیر نشان داده شده است که 47 درصد مردم مخالف حجاب اجباری هستند، زنان در موقعیت‌های متفاوت می‌توانند این عدم تمایل خود را نشان دهند.  برگزاری مراسم‌های ملی مثل چهارشنبه سوری و عید نوروز و سیزده بدر،به یک نوع مبارزه بر علیه رژیم تبدیل شده است. تا آنجایی که امکان دارد، علیرغم همه مشکلات اقتصادی باید آنرا با رقص و موزیک انجام داد.واقعیت این است که امروز شکل مبارزه عوض شده است و از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌توان فعالیت‌های مختلفی را انجام داد که نیازی به تشکیلات و رهبری مشخصی ندارد. هر زن می‌تواند یک رسانه بر علیه این رژیم باشد.

آذر طاهر آبادی: من نظرم براین است که علاوه بر اینکه باید در قوانین بازدارنده تجدید نظر شود، در سطح کلی ایران نیز باید به زنان ما آموزش داده شود که به آنچه که دارند واقف باشند. یعنی به حقی که دارند واقف باشند تا بتوانند به عنوان یک انسان در جامعه خودشان را نشان بدهند و از پتانسیل‌های که دارند استفاده کنند.

مادامی که زنان ما خودشان از عواملی هستند که آنها را در جامعه محدود کرده، یعنی "من نمی‌توانم" ما اینکه کلمه را از زبان خیلی از زنان کُرد می‌شنویم، "من نمی‌توانم" چرا چون یک زن هستم، "من نمی‌توانم" چرا چون همسرم نمی‌خواهد، چون مادرم قبول ندارد، چون پدرم به دلیل تعصبی که دارد نمی‌گذارد، چون برادرم روی من تعصب دارد، چون خانواده من نمی‌پذیرند، چون جامعه، چون عرف، چون خیلی از مسائل این چنینی نمی‌پذیرند پس من به عنوان یک زن باید خودم را محدود کنم.

به نظر من هرگاه زنان ما این آموزش لازم را دیدند و این استعداد را در خودشان دیدند که می‌توانند همپای یک مرد همپای یک جنس مخالف در اجتماع حضور داشته باشند و از پتانسیلی که در دارند به عنون یک انسان می‌توانند در کنار جنس مخالف به راحتی ازش بهره بگیرند. بنابراین می‌توان امیدوار بود  که زنان ما هم بتوانند در جامعه به خوبی مردان خودشون رو نشان بدهند.

بهترین راهکار و مقابله آموزش به زنان است. نه آموزشی که زنان ما فقط سواد داشته باشند بلکه به نظر من شعور درک برابر بودن با یک مرد ربطی به سواد ندارد، کما اینکه من عرض کردم خیلی از زنانی که در ایران هستند باور دارند که نباید زنان به مجلس بروند و خود آنها با باور فقهی که دارند زن را فقط برای بچه آوردن، بزرگ کردن بچه و فقط آشپزی کردن و فقط کارهای این چنینی میپذیرند.

مادامی که ما این تفکر را داشته با وجود سواد آکادمیکی نیز، نمی‌توانیم در جامعه نقشی درستی را که باید ایفا کنیم. هرگاه این آموزش به زنان ما داده شد که تو برابر با یک مرد هستی و این اعتماد به نفس در آنها به نقطه مطلوب رسید مطمئن باشید که ما جامعه‌ای ایده‌آل و برون‌گرا خواهیم داشتم و امیدوارم که روزی به این سطح برسیم.

ـ جزییات بیشتر طرح‌ها و لوایح

ـ در طرح "جامع جمعیت و تعالی خانواده"، تاکید بر تعریف نقش زن در خانواده و کنار فرزندان و همسرش است. بنا به این طرح سازمان تبلیغات، صدا و سیما و وزارت فرهنگ نیز موظف‌اند که «سبک زندگی سالم» را تبلیغ کنند که «متناسب با معیارهای اسلامی» باشد. اشتغال زنان نیز طبق ماده ۹ این طرح محدود شده است. این طرح با مخالفت‌های بسیاری مواجه شده است.

ـ با کاهش ساعت‌های کاری زنان نیز عامل دیگری به مجموعه عوامل و موانع اشتغال آزاد آن‌ها اضافه شد که همین موانع مخالفت بسیاری از فعالان این حوزه را با بخش‌نامه‌ افزایش مرخصی زایمان زنان به همراه داشت. منتقدان معتقدند که افزایش مرخصی زایمان در شرایطی که زنان به سوی خانه‌نشینی سوق داده می‌شوند، مزیت نیست و مانعی در حوزه‌ فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها به شمار می‌رود.

ـ طرح افزایش نرخ باروری که به تصویب مجلس رسیده است. طبق ماده یک این قانون تمامی اعمال جراحی که به منظور پیشگیری دایمی از بارداری انجام می‌شود، ممنوع است. ماده‌ ۲ این طرح نیز هر گونه تبلیغ درباره‌ پیش‌گیری از بارداری و کاهش فرزندآوری را در تمامی رسانه‌ها ممنوع دانسته. منتقدان این قانون معتقدند که از جمله پیامدهای آن افزایش بی‌رویهٔ جمعیت بدون پشتوانه اقتصادی و اجتماعی‌، افزایش محدودیت‌ زنان در عرصه‌ زندگی شخصی و اجتماعی و بارداری‌های پیاپی‌ است که نگرانی از وضعیت سلامت زنان و افزایش مرگ و میر را تشدید می‌کند.

افزایش مرخصی زایمان از ۶ به ۹ ماه٬ در دولت محمود احمدی‌نژاد باعنوان لایحه "تامین امنیت زنان در خانواده" به مجلس ارایه و در خرداد ماه سال ۹۲ به تصویب رسید. اگرچه با روی کار آمدن حسن روحانی، اجرای این قانون متوقف شد اما در آذر ماه سال جاری، منصور مجاوری، مشاور اجرایی معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش خبر داد که این بخش‌نامه به فرهنگیان ابلاغ شده است.

ـ طرح "حمایت از آمران به معروف و ناهیان منکر" نیز به تصویب مجلس رسید. این قانون بر "ضرروت حمایت قانونی" از آمران به معروف و ناهیان از منکر تاکید کرده. منتقدان معتقدند که قانونی شدن این طرح می‌تواند یکی از عوامل زمینه‌ساز اتفاق‌هایی نظیر اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای در اصفهان و حمله به زنان و ضرب و جرح آن‌ها در جهرم باشد.

ـ به موجب طرح "صیانت از حریم عفاف و حجاب" اما محدودیت‌هایی در زمینه‌ اشتغال و پوشش زنان پیشنهاد شده که طبق این طرح، ضمن کاهش ساعت‌های کاری زنان٬ لازم است از اختلاط‌ آن‌ها با مردان در "ساعت‌های متعارف" – ۷ صبح تا ۱۰ شب – پرهیز شود. این طرح همچنین مجازات‌های جریمه و حبس و همچنین کسر از حقوق را برای "بدحجابی" کارمندان تعیین کرده است.

بخش‌نامه‌ تفکیک جنسیتی در شهرداری تهران نیز یکی دیگر از دستورالعمل‌هایی‌ست که در یک‌سال اخیر مطرح شده. طبق این بخش‌نامه، محل کار زنان و مردان تفکیک شده و با پارتیشن‌بندی از هم جدا می‌شوند. تعدادی از کارکنان این سازمان نیز از پست قبلی خود منفک شدند. این اقدام مورد تقدیر شورای شهر و ۱۹۰ تن از نمایندگان مجلس قرار گرفت.

ـ در قانون پذیرش دانشجو نیز طرح سهمیه‌بندی جنسیتی به اجرا گذاشته شد که بر اساس آن دختران از ورود به برخی رشته‌ها منع شده‌اند. این قانون همچنین شامل سهمیه‌بندی منطقه‌ای نیزهست که بر اساس آن دختران تنها مجاز به ورود به دانشگاه‌های محل زندگی خود هستند.

در کنار اینها طرح‌هایی همچون کاهش ساعات کاری زنان، دورکاری زنان، افزایش مرخصی زایمان و... نیز از جمله لوایحی هستند که همگی در درازمدت باعث دورتر شدن زنان از محیط کار و تحصیل خواهند شد.

روحانی در ماده ۳ بند ۱۰۱ منشور حقوق شهروندی به حق تحصیل در آموزش عالی تا بالاترین سطح علمی بدون اعمال سهمیه‌های جنسیتی اشاره کرده اما در سال 93 هم شاهد سهمیه بندی جنسیتی در رشته های دانشگاهی بودیم و زنان مانند سال ۹۱ و ۹۲ از یکسری رشته ها، بخصوص رشته های فنی و مهندسی حذف شده‌اند.

جمهوری‌ اسلامی با تصویب این قوانین و سیاست‌ها، به دنبال کنار گذاشتن زنان از حوزه‌های اجتماعی، اشتغال و سیاست است. در این قوانین تاکید اصلی بر نقش زنان در خانواده و افزایش باروری‌ست و به طور مثال زنان مجرد آخرین اولویت استخدام هستند. طرح‌های حکومتی که در تحدید حقوق زنان در حوزه‌های تحصیل، اشتغال، بهداشت باروری و مشارکت در عرصۀ عمومی نقش داشته اند.

از سویی دیگر گروه‌هایی از زنان پیگیر وعده‌هایی بودند که روحانی نیمی از آرای خود را مدیون آنها بود. وعده‌هایی مانند تشکیل وزارت زنان، تامین امنیت زنان، موضوع اشتغال و بیمه زنان خانه‌دار.

اما با گذشت بیش از یک سال و نیم از دولت حسن روحانی؛ رئیس‌جمهوری که وعده‌ ایجاد فرصت‌های برابر به مردان و زنان داده بود. وعده‌ای  تحقق نیافته تاجایی که فعالین حقوق زنان به این نتیجه رسیده‌اند که "دولت روحانی عزمی برای بهبود وضعیت زنان ندارد".

فعالان حقوق زن در مقایسه عملکرد دولت‌ فعلی با دولت سابق می‌گویند: "به نظر می رسد تنها تفاوت این دولت با دولت قبلی شعارهای به ظاهر مدافع حقوق زنان است."

بخش دوم: وضعیت زنان از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی

ـ وضعیت اقتصادی زنان

زنان ایرانی تنها در ۶. ۱۲ درصد فعالیت‌های اقتصادی مشارکت دارند و درآمد اقتصادی آن‌ها نیز به حدی پایین است که باید برای آن برنامه‌ریزی‌های جدی صورت گیرد. مرکز آمار ایران نیز، نرخ بیکاری زنان را دو برابر و نیم مردان اعلام کرده است.همچنین امکان اشتغال کار زنان در ایران نسبت به مردان پنجاه درصد کمتر است.

به گفته مسعود نیلی، مشاور اقتصادی حسن روحانی نیز سهم زنان در اشتغال صنعتی بسیار پایین است و این تناسبی با حضور رو به افزایش آن‌ها در سیستم آموزش عالی ندارد.

با این وجود نیز به گفته وزیر کار ایران، بیشتر واجدان شرایط کار فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند که ۴۰درصد آنان را کارجویان زن تشکیل می‌دهند.

به گفته معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده زنان در ایران از قابلیت‌ها و امکانات لازم برای کاهش فقر و توانمند شدن برخوردار نیستند " موانع فرهنگی و اجتماعی" برای زنان نیز وجود دارد.  

 

موانع دشوار بر سر راه اشتغال زنان

به گفته فعالان حقوق زنان موانع قانونی بر سر راه اشتغال زنان هر روز بیشتر می‌شوند و با وجود این گفته‌ها، عزم دولت ایران برای جذب مشارکت اقتصادی زنان چندان جدی به نظر نمی‌رسد چرا که در سال‌های اخیر زنان ایرانی به بهانه‌های مختلف و با اجرای طرح‌های گوناگونی که به نام حمایت از خانواده تصویب و اجرا می‌شوند، هرچه بیشتر از عرصه صنعت و اشتغال دور مانده‌اند.

بر اساس این لایحه قرار است زنان شاغل دارای فرزندان زیر هفت سال یا افرادی که در خانواده خود همسران یا فرزندان معلول دارند، بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری با انجام توافق با کارفرمایان خود، حداکثر تا یک چهارم ساعات کاری خود را تقلیل دهند اما حقوق ماهانه آن‌ها بر اساس ساعات کاری‌شان تنظیم خواهد شد.این طرح‌ها در کنار طرح‌های دیگری که برای افزایش باروری و جمعیت، زنان را به فرزند‌آوری بیشتر و ماندن در خانه تشویق می‌کنند، کارفرمایان را از استخدام زنان مایوس می‌کنند و فرصت‌های شغلی کمتری در اختیار زنان قرار می‌گیرد.

به این ترتیب در حالی که قوانین اشتغال زنان به‌صورت حداقلی اجرا می‌شوند، واحدهای تولیدی و صنعتی کمتر به استخدام زنان متأهل رغبت دارند و در برخی موارد زنان مجرد را با تعهد عدم ازدواج و بارداری به کار می‌گیرند.

از سوی دیگر هر از چند گاهی اشتغال زنان در برخی مشاغل ممنوع اعلام می‌شود. نظیر قانونی که زنان را از اشتغال در کافه‌ها باز می‌دارد یا گروه‌های خاصی از زنان مانند زنان مجرد را از استخدام و مشارکت اقتصادی محروم می‌کند. در نمونه‌ای دیگر بخشنامه شهرداری تهران بر ضرورت انتخاب تمام مدیران ارشد و میانه فقط از میان کارمندان مرد تأکید می ‌کند.

علاوه بر اینها محیط‌های کاری هم برای زنان ایرانی محل تبعیض است. دستمزد زنان نسبت به همتایان مرد پایین است و محدودیت‌های فراوانی برای ارتقای شغلی آنان وجود دارد. آن‌ها به رغم قابلیت‌ها، به رده‌های مدیریتی نمی‌رسند و با انواع آزارهای جنسی و محدودیت‌های عرفی مواجه‌ هستند.

در کنار این موارد، حاکمیت ایران با ایجاد محدودیت در انتخاب رشته تحصیلی و ممنوع کردن برخی از رشته‌ها برای زنان، راه را برای کسب تخصص و اشتغال زنان می‌بندد.

لایحه "کاهش ساعات کاری زنان شاغل با شرایط خاص" از نکات دیگری است که معاون امور زنان به آن پرداخته است. ابتدا قرار بود زنان و مردان دارای "شرایط خاص" از جمله کسانی که همسر یا فرزند معلول و زیر هفت سال دارند شامل این لایحه شوند، اما سپس مقرر شد که این لایحه تمام زنان را در بربگیرد.

طرح‌های دورکاری زنان و افزایش مرخصی زنان باردار، از جمله طرح‌های هستند که در سال‌های اخیر به بهانه حمایت از زنان، ارائه شده‌اند. فعالان زنان اجرای این طرح‌ها را به ضرر زنان و باعث خانه‌نشینی آنها می‌دانند و تاکنون انتقادهای فراوانی نسبت به آنها صورت گرفته است.

منتقدان می‌گویند که هرچند این نوع مرخصی‌ها در بسیاری از کشورهای پیشرفته وجود دارد اما با توجه به نارسایی‌های قانون کار در ایران، اجرای این طرح‌ها در نهایت به از دست رفتن فرصت اشتغال زنان منجر خواهد شد.

سازمان عدالت برای ایران با ارسال دو نامه به دبیرکل سازمان بین‌المللی کار و مدیر بخش برابری جنسیتی این سازمان، از نقض حق اشتغال زنان در "طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده" و پیامدهای منفی تصویب این طرح به این نهاد بین‌المللی گزارش داده است.

طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده، خرداد سال ۱۳۹۲ از سوی ۵۰ تن از نمایندگان مجلس و در پیوند با طرح افزایش جمعیت و ارتقای نرخ باروری ارائه شد. این طرح پس از اعلام وصول در مجلس برای تصویب نهایی به کمیسیون فرهنگی مجلس ارجاع شد. پس از مدتی کلیات این طرح در کمیسیون فرهنگی به تصویب رسید و حال قرار است در صحن علنی مجلس قرائت شود.

به گزارش سازمان عدالت برای ایران، "طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده" دسترسی زنان به "حق کار" را محدود و با گرفتن آزادی و حق انتخاب آنان، حضورشان در بازار کار را به تدریج کم‌رنگ می‌کند.

این طرح همچنین با اولویت دادن به مردان برای فرصت‌های شغلی، به طور مستقیم به تبعیض در استخدام دامن می‌زند. این نکته در تضاد با اصل "آزادی انتخاب شغل برای همه" مندرج در کنوانسیون ۱۲۲ سازمان بین‌المللی کار است.

بر اساس ماده ۹ طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده، اولویت استخدام در کلیه بخش‌های دولتی و غیر دولتی به ترتیب با مردان دارای فرزند و سپس مردان متاهل فاقد فرزند و سپس زنان دارای فرزند است.

هدف این طرح به طور مشخص در ادامه تشویق زنان به ترک بازار کار، برای فرزندآوری بیشتر و تمرکز بر وظایف "مادری" و "همسری" است.

در گزارش سازمان عدالت برای ایران به سازمان بین‌المللی کار، تاکید شده است که مواردی همچون "بازنشستگی زودهنگام"، "مرخصی زایمان طولانی" و "کار پاره‌وقت زنان"، اگرچه در نگاه اول امتیازی برای زنان به حساب می‌آیند، اما در واقع برای اولویت دادن به مسئولیت‌های زنان در خانواده تدوین شده‌اند و در نهایت به حاشیه رانده شدن زنان و حذف آنها از بازار کار خواهد انجامید.

بحث تفکیک جنسیتی در محل کار و محدود کردن بازار کار برای زنان در دولت حسن روحانی، اولین بار در تیرماه امسال و از سوی شهرداری تهران مطرح شد. بر اساس طرحی که شهرداری تهران مطرح کرد، زنان و مردان شاغل در شهرداری موظف شدند که در محیط‌های جدا در یک سازمان مشترک کار کنند. همچنین در این طرح عنوان شده بود که دیگر مدیران شهرداری اجازه به کار گرفتن منشی یا تایپیست زن ندارند و باید از کارمندان مرد در این مشاغل استفاده کنند.

به تازگی طرحی در مجلس اعلام وصول شده که در آن محدودیت‌های بی‌سابقه‌ای برای نیروی کار زنان پیشبینی شده است، از جمله اینکه اشتغال زنان در واحدهای صنفی را منوط به رعایت "حرمت" آنها و پرهیز از اختلاط با مردان دانسته و در صورت نیازمندی نوع کار واحد صنفی به کار شبانه زنان، کارفرما نیازمند دریافت مجوز از اداره اماکن نیروی انتظامی خواهد بود.

اما محدودیت برای اشتغال زنان در دولت حسن روحانی به شهرداری ختم نشد، رییس پلیس اماکن ناجا هشتم شهریور ماه امسال اعلام کرد که از این پس زنان اجازه اشتغال در کافی شاپ ها، قهوه خانه ها و سفره خانه های سنتی را ندارند.

افت اشتغال زنان

بر اساس آمارهای رسمی، نرخ بيکاری زنان به بالاترين ميزان خود در ۸ سال گذشته به ميزان ۴۳.۴ درصد رسيده است. اين بدين معناست که بخش قابل توجهی از زنان ايرانی حتی اميد به پيدا کردن شغل را از دست داده‌اند و با اين که تعداد بيکاران آنها افزايش يافته تعداد جويای کار آنها کاهش يافته است

کارشناسان در سه توضيح افت اشتغال زنان در ایران را ارزیبای کرده‌اند:

۱. سياست‌های زن ستيزانه‌ی حکومت جمهوری اسلامی و بالاخص سياست‌های علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای خانه‌نشينی زنان کارمند و بعد بازنشستگی زودهنگام زنان، عدم استخدام آنها در مراکز دولتی که بيشترين نيروی کار را در کشور در اختيار دارد، و گرفتن فرصت اشتغال بيشتر از آنان با سهميه بندی‌های جنسيتی در دانشگاه‌ها برنامه ريزی و تلاش شد. علی خامنه‌ای در سخنان مکرر خود همواره از سياست خانه نشينی زنان حمايت کرده‌ است. در نتيجه‌ی اين سياست‌ها تعداد زنان شاغل از حدود ۳.۹۶ ميليون در سال ۱۳۸۴ به حدود ۳.۱۴ ميليون نفر در سال ۱۳۹۲ رسيد. (ايسنا ۲۷ شهريور ۱۳۹۳)

۲. فقدان برنامه‌های توانمند سازی، حکومت و دولت نه تنها تلاشی برای رفع موانع اشتغال زنان انجام نمی دهند بلکه در جهت افزايش قابليت‌ها و توانايی‌های زنان با هدف آماده سازی آنان جهت کسب مشاغل اقدامی انجام نمی دهند. زنان نبايد ظرفيت لازم برای رقابت در بازار کار را پيدا کنند تا مبادا در کسب شغل احساس کنند با آنها به عدالت برخورد نشده است.

۳. سياست‌هايی برای نتايج معکوس. مقامات دولتی برای آن که هم زنان شاغل را به خانه ماندن و توليد مثل تشويق کنند و هم آنها را به طور صوری در محيط کار نگاه دارند امتيازاتی را برای آنها قائل شدند که در نهايت به ضرر آنها تمام شد. يکی از اين امتيازات مرخصی شش ماهه‌ی بعد از زايمان بود. اما بعد از ۱۸ ماه بررسی مشخص گرديد که از ميان ۱۴۵ هزار زنی که از مرخصی ۶ ماهه زايمان استفاده کرده‌اند پس از بازگشت به کار ۴۷ هزار نفر آنان از سوی کارفرمايان خود اخراج شده‌اند. (خبر آنلاين ۲۴ فروردين ۱۳۹۳) معاون فنی درآمد تامين اجتماعی می گويد بخش خصوصی با اخراج يک سوم از زنان شاغل پس از بازگشتشان از مرخصی زايمان، نشان داده با اين قانون موافق نيست. اين عدم توافق قبل از اجرای اين قانون قابل کشف بوده است.

گزارش سال ۲۰۱۴ مجمع جهانی اقتصادی، ایران را از نظر شکاف جنسیتی و از زاویه مشارکت اقتصادی و فرصت‌های برابر برای زنان در رده ۱۳۹، از نظر امکانات آموزشی در رده ۱۰۴، از نظر سلامت در رده ۸۹ و از زاویه تصمیم‌های کلیدی اقتصادی در رده ۱۳۵ قرار داده است.

پیش از این احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در جدیدترین گزارش خود با اشاره به این که زنان تنها ۱۶ درصد از نیروی کار ایران را تشکیل می‌دهند نوشته بود  که "هیچ‌گونه" نشانه واقعی از بهبود مشارکت زنان در نیروی کار مشاهده نشده است.

ـ وضعیت اجتماعی زنان

ـ در سال 93 ممنوعیت صدای زن، از جمله جریانات محدودکننده اجتماعی زنان در ایران بود و همچنان ادامه دارد.

ـ اسیدپاشی‌های اصفهان و حمله با چاقو به دختران در جهرم نیز از جمله جریاناتی بودند که به عقیده ۲۴۰تن از فعالان اجتماعی به موجب آن خشم و ترس با موفقیت به جامعه تزریق شد و مجلس‌نشینانی که طرح "حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر" را تصویب کرده‌اند به دنبال عادی‌سازی خشونت علیه زنان در ایران هستند.

به اعتقاد فعالین جنبش زنان: "ایجاد ترس از تبعات بدحجابی همان چیزی است که حکومت ایران دنبالش بود و به آن رسید. کارکرد ایجاد ترس همین است که ما مدام به حجاب فکر کنیم و نگران باشیم. اوایل که گشت ارشاد آمد ما تا دو یا سه سال این وضعیت را داشتیم تا اینکه بالاخره عادی شد. وقتی مسئله برای زن‌ها عادی شد و دیگر از گشت ارشاد نترسیدند شروع به اسیدپاشی کردند".

ـ ضرورت بررسی ضوابط شرعی و بسترسازی فرهنگی در پیوند با حضور زنان در ورزشگاه‌ها سال‌هاست که از سوی مسئولان جمهوری اسلامی مطرح می‌شود، اما در عمل هیچ گشایشی در این عرصه صورت نگرفته است و زنان همچنان برای ورود به ورزشگاه‌ها با مشکلات متعدد روبه‌رو هستند.

ـ سیاست‌های افزایش جمعیت، از یک سو وضعیت اشتغال زنان را در بازاری که همواره برای زنان ناامن بوده است به خطر می‌اندازد و از سوی دیگر، نقش‌های اجتماعی آنها را به عنوان نیروهای مولد اقتصادی و افراد موثر در سیاست و اجتماع کمرنگ می‌کند. در کنار تمام این نگرانی‌ها، اجرای بخش‌های گوناگون این طرح، به تهدیدی جدی علیه سلامت جسمی و روانی زنان هم تبدیل شده است.

همچنین حق باروری یا حق انتخاب آزادانه برای داشتن فرزند، تعیین تعداد فرزندان، فاصله تولد فرزندان و برخورداری از اطلاعات و استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری و بهداشت جنسی که در اسناد حقوق بشر سازمان ملل به رسمیت شناخته شده، با اجرای روش‌های محدود کننده کنترل بارداری، نادیده گرفته می‌شود و فشار روی زنان برای باروری بیشتر و زایمان‌های متعدد، حق زنان را بر بدن‌شان نادیده می‌گیرد. این سیاستی است که نه فقط به عنوان یک برنامه اجتماعی از سوی دولت، که از زبان روحانیون و سیاستگذاران مذهبی هم به عنوان تکلیف شرعی به زنان تحمیل می‌شود. این در حالی است که هیچ مانع و قانونی نباید مخل آزادی تصمیم‌گیری در مورد چگونگی، زمان و تناوب فرزندآوری برای زن یا مرد باشد. با این حال زنان ایرانی اکنون در سرگردانی یک دشواری دست و پا می‌زنند: قانونگذارانی که حق کنترل آنها بر تعداد زایمان‌ها و بارداری‌ها را با محدود کردن امکانات و وسائل پیشگیری از بارداری نادیده گرفته‌اند.

از نظر روانی نیز، محروم کردن افراد از امکان کنترل باروری و دغدغه حاملگی ناخواسته زنان و مردان را از برقراری رابطه جنسی نگران می‌کند و رفع نشدن نیاز جنسی، به عنوان یک خلا روانی در نسل‌های مختلف جامعه اثر نامطلوب روانی می‌گذارد؛ خطری که در جامعه ایران به دلیل فرهنگ عرفی و سنتی حاکم بر روابط جنسی، به خصوص در مورد زنان آسیب‌رسان‌تر است.

فعالان زنان معتقدند "طرح افزایش باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت" و "طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده" که کلیات آن‌ها در مجلس ایران تصویب شده، در صورت تصویب حقوق زنان را برای دسترسی به اطلاعات لازم در مورد روش‌های موقت و دائم جلوگیری از بارداری، خدمات مربوط به تنظیم خانواده، سقط جنین قانونی و بی‌خطر و مراقبت‌های پس از آن را به طور کامل زیر پا می‌گذارند.

سازمان عفو بین الملل در جدیدترین گزارش خود آورده است، "طرح پیشنهادی اقدامات تبعیض‌آمیز را نهادینه می‌کند و سطح حقوق زنان و دختران در ایران را چند دهه به عقب برمی‌گرداند. مقامات در حال اشاعه فرهنگ خطرناکی هستند که در آن زنان از حقوق بنیادین خود محروم می‌شوند و به آنان به‌جای انسان‌هایی با حقوق بنیادین همچون اختیار تصمیم‌گیری در مورد بدن و زندگی، به عنوان "ماشین زاد و ولد" نگریسته می‌شود".

عفو بین الملل افزود این طرح‌ها در تضاد کامل با وعده‌های حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در مورد برابری جنسیتی است و به فهرست تبعیض‌ها بر ضد زنان افزوده خواهد شد.

ـ "حجاب اجباری"، همچنان یکی از مهم‌ترین نمادهای بارز جان سختی و مقاومت کلیشه‌های جنسیتی در مقابل پیشرفت زنان در جامعه است.

به خصوص آنکه بسیاری از نهادهای حکومتی طی دو سال گذشته تمرکز جدی بر روی موضوع حجاب زنان داشته و از رهبر تا نمایندگان مجلس و امامان جمعه، به صورت مستمر نسبت به آن گلایه کرده و خواستار تغییر وضعیت شدند. تحت تاثیر چنین اجماعی در میان نهادهای محافظه کار بود که بخشی از نمایندگان تندور مجلس در ایران نیز برای کنترل وضعیت حجاب وارد عمل شده او طرحی با نام "صیانت از حریم عفاف و حجاب" را ارائه کردند. در عین‌حال در شبکه‌‌های اجتماعی این گمان مطرح می‌شود که وقوع چندین مورد اسیدپاشی در اصفهان به دلیل آن‌چه که حکومت ایران "بدحجابی" می‌داند رخ داده است. از قرار تمام قربانیان تابه‌حال زنان جوانی بودند که حد پوشش مورد تایید تبلیغات رسمی جمهوری اسلامی را نداشتند.

ـ وضعیت سیاسی زنان

به گفته فعالان حقوق زنانمسئله مشارکت سیاسی زنان و سیستم ورود به مجلس یک سیستم ناسالم و گزینشی است و نامزدها باید از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند تا بتوانند به مجلس راه پیدا کنند، به همین دلیل طیف‌های مختلف فکری امکان ورود به مجلس را ندارند.

در مجلس کنونی تنها سه درصد از نمایندگان زن هستند و همین سه درصد نیز اتفاقا گاه طراح و گاه امضاکننده‌ی همان لوایحی هستند که منتقدان مستقل آنها را لوایح ضدزن نامید‌ه‌اند.

تحلیل‌گران مسائل زنان انتخاب یا  انتصاب زنان در پست‌های مختلف را تیغی دودم می‌دانند و همان اندازه که مدیریت خوب و مقتدر یک زن می‌تواند احتمالاً نگاه جامعه را به حضور اجتماعی زنان تغییر دهد، مدیریت ضعیف یک زن هم شاید قضاوتی عمومی در مورد قدرت مدیریت کل زنان جامعه را در پی داشته باشد.

شاخص توانمندی زنان در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی، سه درصد است. در حالی که این رقم در کشورهای همسایه ایران مانند عراق، پاکستان، عربستان و حتی افغانستان ۲۷درصد است. همچنین امروز تنها ۹ کرسی از ۲۹۰ کرسی مجلس به زنان اختصاص دارد و در زمینه شاخص شکاف جنسیتی، ایران در میان همه کشورهای جهان از آخر ششم است.

به اعتقاد فعالان حقوق زن دولت یازدهم تاکنون عملکرد مناسبی در حوزه زنان نداشته است و تنها ۷ زن به سمت فرماندار و معاون و سخنگو انتصاب شده‌اند.

بخش سوم: نگاهی به وضعیت جنبش زنان ایران و زنان کُرد و همچنین پرداختن به فعالیت زنانکرد خارج از ایران

جنبش زنان طی سال جاری نیز با وعده‌های رییس جمهوری مواجه شد که ریاست ‌جمهوری‌اش را مدیون وعده‌هایی بود که انجام آنها را نوید می‌داد، از بازکردن فضای سیاسی و فرهنگی و اجتماعی تا مشارکت دادن زنان و ایجاد فرصت‌های برابر. اما "کلیشه‌سازهای جنسیتی" در چهارچوب طرح و لوایح گوناگون عامل ایجاد و تحکیم بسیاری از نابرابری ها و تضادهای موجود عامل در جامعه درحوزه‌های مختلف ادبی، تربیتی، سیاسی و در عمق روابط اجتماعی بوده است.

زنان كرد برای تأمین حقوق خود نه تنها با چالش‌های مختص به جنس روبرو هستند و تحت قوانین تبعیض‌آمیز به سر می‌برند بلکه غالبا تحت شهروندان درجه دوم از نوع قوم به حاشیه رانده شده‌اند.

شمزین جهانی فعال حقوق زنان در گفتگویی با کُردپا در رابطه با وضعیت و جنبش زنان کُرد گفته است: بدون شک زنان کورد در وضعیتی بسیار دشوارتر بسر می‌برند و وضعیت جنبش زنان کورد بسی دشوارتر از وضعیت زنانیست کە در ایران حداقل مورد تبعیض اقلیت ملیتی، اتنیکی و مذهبی و غیرە قرار ندارند، جنبش زنان کورد از طرفی با تمام زنان دیگر در سراسر ایران برای رفع تبعیض جنسیتی و رسیدن بە خواستەهای مشترک و هدف‌های مشترک زنان ایران در فعالیت است و از طرفی برای از بین بردن تبعیض اقلیت ملیتی و مذهبی و ضدیت با آسمیلاسیون و حتی دگر خواستەهای ابتدایی انسانی از قبیل تدریس بە زبان مادری و غیرە در مبارزە است.

همچنین این فعال حقوق زن وضعیت جنبش زنان را در ایران اینگونه ارزیابی کرده است:" جنبش زنان امروزە در ایران جنبشی همەگیر و سراسری است، در اینجا منظور صرفا از جنبش فعالین حقوق زنان نیست، بلکە تمام زنانی کە بە نوعی بە رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی "نە" می‌گویند، بە نوعی بخشی از جنبش سراسری زنان را شامل می‌شوند حتی اگر این زن مخالف رژیم، زنی باشد کە هیچ گونە درک فمنیستی از حقوق زنان را نداشتە باشد، یا حتی اگر زنی بیسواد و یا صرفا زنی خانەدار و کدبانو باشد، در کشوری کە سیستم و نظام دیکتاتوری مذهبی و سیستم تئوکراتیک حاکم مطلق است، در کشوری کە حتی نفس کشیدن عادی هم نوعی مبارزە برای زیستن بە حساب می‌آید، در کشوری کە روز بە روز آمارهای اعدام، شکنجە، زندان، تجاوز، اعتیاد، سانسور عقیدتی، خودکشی و خودسوزی، اسید پاشی بە صورت زنان، چاقو کشی، فقر و بی کاری، تن فروشی، کلیە فروشی و غیرە رو بە افزایش است و دیگر همە چیز رنگ مرگ را بە خود گرفتە، دیگر هر گونە حرکت زنان در جهت مخالف سیاست و سیستم جمهوری اسلامی ایران، جزو بخش مهمی از جنبش زنان ایران بە حساب می آید".

_ سال ١٣٩٣ و  زنان شرق کردستان در تبعید

زنان ایران و خصوصا کردستان همانند تمامی اقشار جامعە تحت ستم مدوام قرار دارند و حقوقشان نقض می‌شود، اقدامات و قوانین جمهوری اسلامی ایران نیز در راستای منزوی کردن زنان و فرستادنشان بە گوشە خانەها بودە است، کە بە روشنی در لایحە‌ها و قوانینی کە در مدت یک سال گذشتە اتخاذ شدە دیدە می‌شود. این امر باعث شدە تا فضای فعالیت برای زنان و آزادیخواهان علی‌الخصوص در کردستان دشوارتر شود و سرنوشت آنها در مدت ٤ دهە از حکومت‌داری جمهوری اسلامی  بازداشت و زندان باشد. بیشتر "امنیتی" کردن کردستان  نیز باعث شدە تا بخشی از فعالین حقوق زنان ناچار بە ترک کشور و زندگی در تبعید شوند.

فعالین و سازمان‌های مدافع حقوق زنان در تبعید سعی کردەاند صدای زنان داخل کشور باشند و در سال‌های گذشتە فعالیت‌های انجام دادەاند. در این گزارش سعی شده به فعالیت آنها در سال 1393 به عنوان بخشی از جنبش سراسری زنان ایران و همچنین جنبش زنان کُرد در شرق کردستان به آن پرداخته شود.

در سال ١٣٩٣ نیز مسائل و دشواری‌های زنان در ایران تداوم داشتە و وعده‌های دولت "تدبیرو امید" هم کاری از پیش نبرده است. ارائه و وضع  لایحەها طی یک سال گذشته در جهت هرچه بیشتر به حاشیه‌راندن زنان و محروم کردن آنان از فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بوده  و تنها وظیفە زنان را خانەداری، همسرداری و بچەداری دانسته‌. در این میان فعالین حقوق زنان و سازمان‌های زنان شرق کردستان آنطور کە می‌بایست در برابر این سیاست و سرکوب‌ها نقش ایفا نکرده‌اند و در سطح رسانه‌ای هم نتوانستند موضع گیری موثری داشتە باشند و صدای وضعیت زنان در ایران و خصوصا زنان کُرد باشند.

_ چگونگی فعالیت در حوزه سراسری

در جریان بازداشت و اعدام‌ها، کە نمونە واضح آن اعدام "ریحانە جباری" بود و تا حد زیادی موضع‌گیری جامعە جهانی را به دنبال داشت، حتی مسئولین کشورهای اروپایی اعتراض خود را اعلام کردند و خواستار لغو این حکم شدند. موضع‌گیری سازمان‌های زنان کردستان در حدی نبودە کە بتوان از آن نامی برد. پدیدە اسید پاشی‌های اصفهان نیز کە در داخل کشور برای مدتی اعتراضات مردمی را بدنبال داشت، سازمان‌ها و فعالین حوزە زنان شرق کردستان کمترین واکنش را نشان دادند و علی‌رغم در اختیارداشتن رسانەهای جمعی و شبکەهای اجتماعی نتوانستند به گونه‌ای فعالیت داشته باشند که حداقل بر نقش آگاهی بخشیدن درصدد سیاست‌های ناامن کردن و تزریق خشونت به جامعه بر علیه زنان اطلاع رسانی کنند. اما آنچە فعالین و سازمان‌های حوزە زنان کُرد انجام دادند، کمترین موضع گیری بود کە تنها طبق روال عادی در حد اطلاعیە و چند مصاحبەای در رسانەهای جمعی دیده می‌شد.

_ چگونگی فعالیت در حوزه مناطق کُردنشین ایران

- عدم واکنش سازمان‌های زنان شرق کردستان ایران تنها بە حوزە سراسری ایران ختم نمی‌شود، بلکە در مقابل مسائل و رخدادهای شرق کردستان نیز طی مدت یکسال گذشته فعالیت چشمگیری نداشته‌اند.برای نمونه در مقابل مرگ مشکوک چندین دانشجوی دختر کُرد در دانشگاه‌ها، پدیدە افزایش کشتن و خودکشی‌کردن زنان و تشدید مشکلات زنان کرد، آنطور کە می‌بایست و درتوان داشتند، فعال نبوده‌اند. و حتی در رسانە و وب‌سایت‌هایشان بە این موضوعات بە شیوەای که می‌بایست نپرداخته‌اند.

- موضوع دیگری کە نقطە عطفی در جنبش زنان کُرد بود، اعتراضات و راهپیمایی‌های یک سال قبل شهر مریوان - زن بودن ابزار تحقیر و تنبیه هیچ کس نیست - بود که در سالروز آن از طرف سازمان‌های زنان بە فراموشی سپردە شد. راهپیمایی‌ و تجمعات اعتراضی فعالین مدنی در رویداد سال گذشته مریوان  که در جریان آن قانون‌گذاران جمهوری اسلامی از پوشش لباس کُردی زنانه به عنوان سزای جرم استفاده کردند که تعدادی زیادی از مردان کُرد و دیگر ملیت‌های ایران با پوشیدن لباس زنانه این حرکت را محکوم کردند. اما متاسفانە سالروز آن جریانات از طرف سازمان‌ها و فعالین حوزە زنان علی‌الخصوص فعالین و سازمان‌های زنان در تبعید کە توان فعالیت بیشتری را داشتند بە فراموشی سپردە شد.

- برگزاری کنگرە سالانە سازمان انترناسیونال سوسیالیست زنان برای رسیدگی بە مسائل و مشکلات زنان در سراسر جهان کە اتحادیە زنان دمکرات کردستان ایران نیز از اعضای آن است، فرصت مناسبی برای اتحادیه‌های زنان بود تا صدای وضعیت کنونی زنان کُرد در داخل ایران باشند. اما در کنگرە امسال این سازمان ،هیچ نمایندە‌ای از فعال یا از سوی سازمان‌های زنان کُرد حضور نیافت کە این  خود ضعف بزرگی برای زنان در تبعید بە خصوص برای اتحادیە زنان دمکرات کردستان هست کە نتوانستە برای این کنگرە برنامە‌ریزی داشته باشد و نمایندە یا گزارش خود را بە این کنگرە بفرستد.

- در سال‌های گذشتە زنان در تبعید به انجام  یک سری  از سمینار و کنفرانس‌های مشترک با حضور سازمان‌های زنان شرق کردستان می‌پرداختند و مراسم و سالروزهای را بصورت مشترک برگزار می‌کردند که در سال 93 این فعالیت‌ها نیز بسیار کم‌رنگ بود.

از جمله اقدامی که می‌توان از آن نام برد چهارمین" کنفرانس زنان کردستان ایران " با حضور ١٥٠ زن در شهر اسلو در روزهای ١٧ و ١٨ اکتبر بودە، کە برگزار کنندە کنفرانس مرکز "بررسی مسائل کردستان ایران" و کمیتەای شش نفری از زنان کُرد در نروژ بودەاند. کنفرانس برای پرداختن بە مسائل زنان کرد ایرانی و مشکلات ویژەای کە از یک سو در چهارچوب جنبش زنان ایران بە آن بی‌توجهی می‌شود و از سوی دیگر از طرف جنبش زنان کرد مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد، برگزار شد. مشکلات و مسائلی از قبیل فقر، بی سوادی بخشی از زنان کرد، سرکوب آزادی‌های سیاسی، نبود امکانات کافی برای زنان از سوی مرکز و همچنین نگاە پدرسالاری و ناسیولیسم کُردی کە معضلات زنان کُرد در ایران را در چهارچوب مسائل ملی نادیدە می‌گیرد. البتە گفتنی است کە نماینده یا فعالین سازمان‌های زنان شرق کردستان در تبعید در میان سخنرانان این کنفرانس نبودند.

فعالیت‌های سازمان‌های زنان شرق کردستان در سال ١٣٩٣ در حد انتظار زنان داخل کشور و فعالین حوزە زنان نبودە و مهمترین فعالیت‌های آنها، فعالیت‌های تشکیلاتی و سازمانی خودشان بودە کە طبق روال کار سازمانی برگزاری مراسم و یادبودهای مخصوص به زنان و سازمان‌هایشان بودە است. بعضی از سازمان‌ها هم بر اساس برنامە و دیسیپلین تشکیلاتی خودشان کنفرانس و کنگرە برگزار کردەاند.

بخش چهارم: مهمترین اخبار مسائل زنان در سال 1393 در ایران

ـ موضوعات ممنوعیت و محرومیت زنان در اجتماع

ـ ممنوعیت حضور زنان نوازنده و خواننده کنسرت‌ها در ۱۳استان/ حذف زنان نوازنده و هم‌خوان در کنسرت‌ها

ـ ممنوعیت اشتغال زنان در ایران در کافی‌شاپ‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی

ـ محدودیت زنان در گشایش حساب بانکی برای فرزندان‌شان

ـ ممنوعیت تبلیغات پیشگیری از بارداری در رسانه‌ها

ـ طرحی برای پرهیز از «اختلاط زنان و مردان» در واحدهای صنفی

ـ تجمعات اعتراضی زنان ایران در دفاع از حق زنان برای حضور در ورزشگاه‌ها

ـ طرح "حزب پایداری" برای صیانت از عفاف:‌"کسر حقوق از کارمندان بدحجاب"

ـ طرح مجلس برای وادار کردن "بدحجاب‌ها" به شرکت در دوره آموزشی

ـ در گرایش ریاضی و فنی بیش از ۵۸ فرصت آموزشی در دانشگاه‌های مختلف، به پسران اختصاص داده شده و زنان از انتخاب این رشته ها محروم شده‌اند

ـ "محدوديت خروج زنان" با وجود اعتراضات فراوان به تصويب رسيد(مطابق قانون اصلاح شده گذرنامه، زنان مجرد بالای 18 سال برای خروج از کشور باید اذن ولی را داشته باشند ولی منعی برای دریافت گذرنامه ندارند)

ـ بسیج و سپاه به عنوان "ضابطان امر به معروف و نهی از منکر" تعیین شدند

ـ پلیس امنیت اخلاقی: کلاه حجاب کاملی برای بانوان نیست

ـ پدید‌ه‌های اجتماعی:

ـ 14 مورد اسیدپاشی به صورت زنان در اصفهان

_ حمله با چاقو به دختران در جهرم

ـ خشونت دولتی، بدترین نوع خشونت علیه زنان (اعتراض ۲۴۰ تن از فعالان اجتماعی به افزایش خشونت علیه زنان)

ـ 35  هزار دختر در ایران از تحصیل بازمانده‌اند

ـ دو سوم بیسوادان ایران زنان هستند(به گفته معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی: قدر مطلق بی‌سوادی در ۱۵ سال اخیر تقریبا ثابت مانده است و زنان دو سوم مجموعه بی‌سوادان کشور را تشکیل می‌دهند. زنان روستایی بالا‌ترین نرخ بی‌سوادی را دارند و ۳۰ درصد زنان بالای ۶ سال بی‌سواداند)

ـ خودکشیِ زنان متاهل ایران، بیش از مجردهاست (تحقیقات نشان داده که نرخ خودکشی در پنج سال ابتدای زندگی مشترک افراد نیز بیش از دیگر سال‌هاست و این آمار در غرب کشور بالاست)

ـ در سال ۹۲، ۳۱ هزار ازدواج برای دختران زیر ۱۵ سال به ثبت رسیده است

ـ آمارهای رسمی سازمان ثبت احوال کشور نشان می‌دهد به طور متوسط در هر ساعت، جدایی ۱۶ زوج در مناطق مختلف ایران به ثبت می‌رسد (میانگین سن طلاق در ایران زیر ۲۵ سال است)

ـ کاهش سن سرطان پستان در ایران از ۴۰ سالگی به ۳۰ سالگی حکایت داشت (در سال ۱۳۸۹ وزارت بهداشت ایران اعلام کرده بود که هر سال هفت هزار نفر به سرطان پستان دچار می‌شوند)

ـ قتل‌های خانوادگی ۳۰ درصد کل قتل‌ها در ایران را شامل می‌شوند

ـ سالانه ۲۱۳ هزار "سقط جنین غیرقانونی" در ایران انجام می‌شود.( مدیرکل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌گوید سالانه در ایران ۲۲۰ هزار سقط انجام می‌شود که فقط هفت هزار مورد آن قانونی است/ دختران جوان؛ بیشترین مراجعه‌کنندگان برای سقط جنین در ایران)

ـ نرخ رشد اعتیاد زنان، دو برابر مردان است (10 درصد معتادان ایران را زنان تشکیل می‌دهند این رقم در سال ۸۵، پنج درصد بود و طی هفت سال، به بیش از دو برابر رسیده است)

ـ تعداد زنان کارتن‌خواب تهران تصاعدی افزایش می‌یابد (در تهران ۵۰۰ زن کارتن‌خواب وجود دارد. چهار سال قبل تعداد زنان کارتن‌خواب ۲۰۰ نفر بود اما این آمار به صورت تصاعدی در حال افزایش است. میانگین سن زنان کارتن‌خواب شهر به ۱۷ و ۱۸ سال کاهش یافته، گفته بود که به صورت موردی هم پیش آمده که فردی با سن کمتر از ۱۵ سال نیز در شهر تهران کارتن‌خواب شود)

ـ اخبار اقتصادی:

ـ حدود ۱۲ درصد زنان ایرانی، شاغل هستند و این آمار در خوشبینانه‌ترین حالت ۱۴ درصد است

ـ کاهش شصد هزار نفری زنان شاغل

ـ ۸۰شغل مردانه در مقابل هفت شغل زنانه (بیکاری بیش از ۸۰ درصد از زنان سرپرست خانواده)

ـ تنها ۲۵ درصد زنان تحصیلکرده ایران جذب بازار کار می‌شوند و باقی خانه‌دار و بدون شغل هستند

ـ معاون دولت روحانی: زنان در بازار کار ایران همچنان نیروی حاشیه‌ای هستند

ـ "زنانه شدن فقر" در خانواده‌های ایرانی (شهیندخت مولاوردی: زنان بیشتر از مردان در معرض فقر قرار دارند/ گزارش طرح ملی بررسی خشونت علیه زنان "تبدیل به خمیر شده‌است")

تنطیم کننده‌گان:  

اتحادیه زنان دمکرات کردستان ایران، کارگروه بخش اجتماعی:

اوین مصطفی‌زاده

نیشتمان روحانی

شنه خالدار

بفرین محمودی

Did You Know?

In Canada, freedom of religion is strongly protected at the national, provincial, and local levels. The Canadian Charter of Rights and Freedoms, part of the country's constitution, forbids discrimination by the state on religious grounds and guarantees the fundamental right of freedom of conscience and religion. The various provincial human rights codes go further and require employers, service providers and other private individuals to provide reasonable accommodation to all, regardless of religious belief.
Although branded as the transcript of a Jewish plot masterminding world domination, a large portion of the Protocols of the Elders of Zion is copied directly from a political satire by French writer Maurice Joly. Joly’s protagonist warns, “Like the God Vishnu, my press will have a hundred arms and these arms will give their hands to all the different shades of opinion throughout the country," and the Protocols attribute an almost identical statement to a “sinister” Jew. This plagiarism is just one of the many holes in the Protocols' so-called indictment of world Jewry.
With more than 200 different ethnic groups, the landlocked East African nation of Chad is one of the world's most diverse. Although Arabic and French – legacies of Islamic conquest and European colonialism – are the two official languages, over a hundred languages are spoken within the country's borders. Islam, Christianity and various forms of animism and tribal ritual are widely practiced, and Christian holidays like Christmas, All Saints Day and Easter are public holidays alongside Islamic ones such as Eid al-Fitr and Eid al-Adha.
In the late 19th century, thousands of South Asian migrants flocked to East Africa to construct a railway network throughout the British Protectorate of Uganda. Over the following century, many of these laborers and their descendants secured lucrative positions in the growing domestic economy. However, the rise to power of President Idi Amin in 1971 brought trouble. Playing on the nationalistic feelings of native Ugandans, he denounced the entire South Asian community as “bloodsuckers” and decreed their immediate expulsion under threat of imprisonment. The United Kingdom attempted to intercede with Amin, but eventually accepted almost 27,000 refugees, decimating the Indian and Pakistani community in Uganda.
In an attempt to forcibly transform the Soviet Union into a socialist paradise, the Communist Party declared the elimination of religion to be an ideological imperative. Even though the Orthodox Church was deeply interwoven in pre-revolutionary Russian society, the state forbade public expressions of faith, demolished hundreds of places of worship, and executed hundreds of priests. However, the Orthodox faith remained rooted in Russia - as communism collapsed in the late 1980s and early 90s, millions rushed to be baptized and thousands were ordained as priests. Despite attempts to eliminate religion, today the majority of Russians identify themselves as Orthodox Christian.
The magnificent Hagia Sophia was constructed by the Byzantine Empire as a Christian basilica in the 6th century CE, and has stood the test of time for almost 1500 years. When Sultan Mehmed II’s armies conquered Constantinople in 1453, he could not bring himself to destroy the beautiful building and instead added minarets, converting it into a mosque. Since its repurposing as a museum in 1935 the Hagia Sophia has served a physical reminder of the intertwined relationship between Islam and Christianity, with Islamic calligraphy and Christian mosaics adorning the same structure.
Members of the Iranian Baha'i faith have been persecuted since the founding of the religion in the mid-1800s. This persecution severely intensified after the Islamic Revolution in 1979, and continues to this day. At roughly 300,000 adherents, they are the largest non-Muslim religious group in Iran, but are not among the recognized religious minorities in the country's constitution, and cannot count on its protections. Today Baha’is are regularly subjected to intimidation, arbitrary arrest, destruction of property, denial of employment and access to higher education. The leadership of the Baha’i faith in Iran continues to be imprisoned.
Although Hindi is India’s most widely spoken language, over 780 languages exist throughout the subcontinent. However, 220 have disappeared over the last 50 years, as their last speakers pass away and young children do not learn them. With English and Hindi often associated with education and development, incentives to preserve less-common languages are low, and their worlds and cultures are vanishing. In reaction to this trend, a movement to preserve the country's linguistic heritage has emerged throughout India, with activists using online talking dictionaries, YouTube videos and social media to save these languages from extinction.
Despite his sharp criticism of organized religion, Voltaire, one of the Enlightenment's greatest thinkers, resolutely defended religious tolerance. The most famous example of this defense was sparked by a tragedy. In October 1761, Marc-Antoine Calas, a young man from a Protestant family living in Catholic France, was found dead in his father’s shop in Toulouse, most likely by suicide. Public opinion quickly settled on his father, Jean, as the prime suspect – it was supposed that he had killed Marc-Antoine to prevent him from converting to Catholicism. Jean was repeatedly and inhumanely tortured and eventually executed. Outraged by the blatant injustice of the case, Voltaire succeeded in securing Jean a posthumous pardon, and went on to write his famous treatise on religious tolerance.
In 1920, the anti-Semitic business magnate Henry Ford published excerpts from the Protocols of the Elders of Zion as part of a disparaging series of leading articles in his private newspaper, the Dearborn Independent. The public was unimpressed, with the New York Times condemning the Protocols as the “strangest jumble of crazy ideas that ever found its way in print.” However, his dissemination of the Protocols did contribute to the spread of anti-Semitic thought in modern America, and Ford’s propaganda was later applauded by Goebbels and Hitler.
Before the first British colonists arrived in Botany Bay in 1788, there were well over 350 different Australian Aboriginal groups, speaking a myriad of indigenous languages and with a wide range of cultural traditions. Diseases imported from Europe decimated native populations. Those that survived were legally marginalized throughout much of Australian history, with the 1901 Australian Constitution denying them Commonwealth citizenship rights. It was not until 1962 that legal reform granted the dwindling number of Aboriginal Australians voting rights.
In January 1959, Mildred and Richard Loving were sentenced to a one year suspended jail for the crime of interracial marriage under the Virginia State Racial Integrity Act (1924). The judge for the case, Leon M. Bazile, wrote in his opinion that “Almighty God created the races white, black, yellow, malay and red, and he placed them on separate continents... The fact that he separated the races shows that he did not intend for the races to mix.” Although it seemed that bigotry had won, the U.S. Supreme Court later ruled the Act unconstitutional in the landmark case Loving v. Virginia. The decision also struck down similar legislation in 15 other states.
In 1935, the infamous “Protocols of the Elders of Zion” were branded a forgery by a Swiss court. “I hope that one day there will come a time,” the judge concluded, “when no one will any longer comprehend how in the year 1935 almost a dozen fully sensible and reasonable men could for fourteen days torment their brains before a court of Berne over the authenticity or lack of authenticity of these so-called Protocols…that for all the harm they have already caused and may yet cause, are nothing but ridiculous nonsense.” Sadly, the Protocols are still in circulation today, and are held up as "proof" for anti-Semitic theories.
Appalled by the scourge of slavery across the United States, Harriet Beecher Stowe called attention to its horrors and impact on American society by publishing Uncle Tom’s Cabin in 1852. Selling 10,000 copies in its first week and becoming the second best-selling book of the century after the Bible, the graphic horrors of slavery portrayed in the book ignited social consciousness and fierce public debate. This debate carried through into the U.S. Civil War, which in turn led to Congress passing the 13th amendment to the U.S. Constitution, prohibiting slavery throughout the country. Uncle Tom's Cabin prepared the way for one of the biggest social shifts in American history.
In March 2012, Tel-Aviv based graphic designer Ronny Edry uploaded an unconventional Facebook photo. The picture showed a smiling Edry holding his young daughter, with the caption “Iranians, we will never bomb your country. We love you.” The photo struck a chord on Israeli and Iranian social media, and thousands of citizens in both countries quickly followed Edry's example. One Iranian Facebook user posted a picture in response that proclaimed: “Dear Israeli Friends and World! Iranians love peace and we hate hate! And we don't need any Nuclear Power to show it!”
Afghanistan was once rich with pre-Islamic artifacts, but the Taliban and other marauding groups have destroyed many of these beautiful relics in the brutal struggles that have gripped the country. However, some concerned Afghans have acted to preserve the country's heritage. As the Soviet Army withdrew in 1988-89 and the country collapsed into bitter civil war, National Museum of Afghanistan curator Omara Khan Massoudi worked to save some artifacts from pillagers. Burying ancient Bactrian gold and ivory sculptures under the Presidential Palace and the streets of Kabul in 1989, he finally retrieved many the priceless artifacts unscathed 14 years later and presented them to then Afghan President Hamid Karzai.
The shooting down of Rwandan President Habyarimana’s plane over Kigali in April 1994 provided a spark that set already high ethnic tensions alight. Across the country, Hutu extremists murdered their Tutsi neighbors in the hundreds of thousands – often with machetes – in what is known as the Rwandan genocide. There were, however, small acts of humanity in the midst of mass killings. Hutu hotel manager Paul Rusesabagina took in everyone he could, turning his hotel into a refuge from the violence. He ultimately managed to save the lives of over 1,200 people, including his Tutsi wife and children, through the ingenious bartering of luxury items in the hotel and the influence of his international contacts - a story later captured in the movie “Hotel Rwanda.”
In the spring of 1994, Hutu militants murdered up to one million Rwandans, mostly from the Tutsi ethnic group. However, the sharp ethnic distinction drawn between Tutsis and the majority Hutus is a recent phenomenon; originally, the term “Tutsi” denoted a person rich in cattle, while a "Hutu" was a grower of crops. It wasn’t until the advent of Belgian colonial rule that Rwandans were forced to carry identity cards denoting their ethnicity. That measure, along with the ban on Hutus seeking higher education and other discrimination sowed the seeds of genocide.
In the early 20th century, the Ku Klux Klan was responsible for the deaths of thousands of African-Americans, and symbols of the Klan – like the burning cross – inspired terror nationwide. But in 1946, the Klan was dealt a significant blow by a single concerned citizen. Activist and author Stetson Kennedy infiltrated the Klan over a period of months, gathering key information on the group's secret rituals and code words. Kennedy then shared his knowledge with the writers of a Superman radio serial, leading to the broadcast of The Adventures of Superman: "Clan of the Fiery Cross,” which over a two-week period exposed the Klan’s best-kept secrets. By trivializing the Klan, the broadcast helped strip the Klan of its mystique. Over time, the group declined rapidly and only a few thousand members are active today.
The heady days of the Arab Spring brought glimpses of what a more tolerant Middle East could look like. As pro-government soldiers threatened to disperse protesters in Tahrir Square in early 2011, Christians formed a ring around worshipping Muslim activists. Those Muslims later returned the favor by gathering protectively around praying Christians. Although religious tensions in Egypt have consistently run high in its modern history and Coptic Christians face persecution, those civic gestures in Tahrir Square showed that another Egypt is possible.
On July 8, 1985, school children in a small Indian town rose to sing the national anthem, "Jana Gana Mana," but one 15-year old boy and his sisters did not join their classmates. As Jehovah’s Witnesses, they believed singing the anthem constituted idolatry, and could not bring themselves to violate their beliefs. This behavior was condemned as unpatriotic by school employees and became a local scandal, eventually resulting in the expulsion of the children. Their family sued, and the case eventually rose to the Supreme Court where the children were exonerated, with Justice O. Chinnappa Reddy reiterating “Our tradition teaches tolerance; our philosophy preaches tolerance; our constitution practices tolerance; let us not dilute it.”
Sierra Leone is a beacon of religious tolerance in West Africa. With a Christian president elected by a roughly 70% Muslim nation, both groups pray alongside each other with conversions and intermarriage commonplace. Some Sierra Leonian citizens even practice both religions; known as ChrisMus, they attend regular prayers at the mosque while faithfully attending church on Sundays.
Across the United States there are over five hundred distinct tribes of Native Americans speaking more than two hundred indigenous languages, and very few of them have a word for "religion." Despite having a myriad of spiritual beliefs and rituals, Native American tribes view the issue to be intermingled with every aspect of community and family life. “We don't have a religion”, some Native Americans insist, “we have a way of life.”
In 2012, online hate speech from Burma’s Facebook users exploded as some from the country's majority Buddhist population accused minority Muslims of a plot to dominate the country. With online vitriol stoking real-world conflicts, the Panzagar movement arose to combat the trend. Panzagar translates to "flower speech" in English, and the movement intervened through designing a series of “flower speech” Facebook stickers to post under offensive material. The stickers are cheerful and cartoonish, and seek to defuse heated arguments through lighthearted reminders to practice respect and tolerance.
Even as Hitler rose to power in Germany, Baghdad was a haven of religious and ethnic tolerance with Arabs, Kurds, and Turkmen, Muslims, Christians, Yazidis and Sabeans living in a land where “the mosque stands beside the church and the synagogue.” Hebrew was one of Iraq’s six languages and about 120,000 Jews lived in the country. Today, after decades of intermittent war and repression, it is estimated that fewer than ten Jews remain, while more Yazidis and Christians flee every day.
Although branded as the transcript of a Jewish plot masterminding world domination, a large portion of the Protocols of the Elders of Zion is copied directly from a political satire by French writer Maurice Joly. Joly’s protagonist warns, “Like the God Vishnu, my press will have a hundred arms and these arms will give their hands to all the different shades of opinion throughout the country." The Protocols attribute an almost identical statement to a “sinister” Jew. This plagiarism is just one of the many holes in the Protocols' so-called indictment of world Jewry.
The United States of America has a formal policy commitment to protect religious freedom globally. In 1998, Congress passed the International Religious Freedom Act, establishing the United States Commission on International Religious Freedom (USCIRF). The Commission monitors the status of religious freedoms throughout the world and makes policy recommendations to the US government, including on the designation of serious repeat violators as "Countries of Particular Concern" (CPCs).

 If you want to make peace with your enemy, you have to work with your enemy. Then he becomes your partner.

- Nelson Mandela (1918-2013), South African anti-apartheid revolutionary and first black president of South Africa, Long Walk to Freedom: The Autobiography of Nelson Mandela, 1995

 I knew that to really minister to Rwanda's needs meant working toward reconciliation in the prisons, in the churches, and in the cities and villages throughout the country. It meant feeding the hungry, sheltering the homeless, caring for the young, but it also meant healing the wounded and forgiving the unforgivable.

- John Rucyahana (1945-present), former Rwandan Anglican bishop, The Bishop of Rwanda: Finding Forgiveness Amidst a Pile of Bones, 2007

 The scientist is free, and must be free to ask any question, to doubt any assertion, to seek for any evidence, to correct any errors. Our political life is also predicated on openness. We know that the only way to avoid error is to detect it and that the only way to detect it is to be free to inquire. And we know that as long as men are free to ask what they must, free to say what they think, free to think what they will, freedom can never be lost, and science can never regress.

- Robert Oppenheimer (1904-1967), American theoretical physicist

 I respect Muslims, Jews, Christians, Zoroastrians, Buddhists, Bahá’ís, etc., even non-believers who believe in the principles of humanity. I love them dearly and kiss the hands of each and every one of them.

- Masoumi Tehrani, senior Iranian cleric

 Is discord going to show itself while we are still fighting, is the Jew once again worth less than another? Oh, it is sad, very sad, that once more, for the umpteenth time, the old truth is confirmed: "What one Christian does is his own responsibility, what one Jew does is thrown back at all Jews."

- Anne Frank (1929-1945), author of The Diary of a Young Girl, 1942-1944, entry dated as May 22, 1944

 Intolerance is itself a form of violence and an obstacle to the growth of a true democratic spirit.

- Mahatma Gandhi (1969-1948), leader of Indian independence movement

 We call upon all communities to be tolerant, to reject prejudice based on caste, creed, sect, colour, religion or agenda to ensure freedom and equality for women so they can flourish. We cannot all succeed when half of us are held back.

- Malala Yousafzai (1997-present), Pakistani activist for female education and Nobel Peace Prize laureate, July 12, 2013

 To deny any person their human rights is to challenge their very humanity.

- Nelson Mandela (1918-2013), South African anti-apartheid revolutionary and first black president of South Africa, June 27, 1990

 The golden rule of conduct... is mutual toleration, seeing that we will never all think alike and we shall always see Truth in fragment and from different angles of vision. Even amongst the most conscientious persons, there will be room enough for honest differences of opinion. The only possible rule of conduct in any civilised society is, therefore, mutual toleration.

- Mahatma Gandhi (1869-1948), leader of Indian independence movement, 1927

 Injustice, poverty, slavery, ignorance — these may be cured by reform or revolution. But men do not live only by fighting evils. They live by positive goals, individual and collective, a vast variety of them, seldom predictable, at times incompatible.

- Isaiah Berlin (1909-1997), Russo-British Jewish social and political theorist, philosopher and historian, Political Ideas in the Twentieth Century, Foreign Affairs, 1950

 There can be only one permanent revolution — a moral one; the regeneration of the inner man. How is this revolution to take place? Nobody knows how it will take place in humanity, but every man feels it clearly in himself. And yet in our world everybody thinks of changing humanity, and nobody thinks of changing himself

- Leo Tolstoy (1828-1910), Russian novelist, playwright, and philosopher, 1900

 [W]e are all guilty in some Measure of the same narrow way of Thinking... when we fancy the Customs, Dresses, and Manners of other Countries are ridiculous and extravagant, if they do not resemble those of our own.

- Joseph Addison (1672-1719), English essayist, poet, playwright, and politician, 1711

 Judging others makes us blind, whereas love is illuminating. By judging others we blind ourselves to our own evil and to the grace which others are just as entitled to as we are.

- Dietrich Bonhoeffer (1906-1945), German Lutheran pastor, theologian, anti-Nazi dissident, 1995

 Religion must mainly be a matter of principles only. It cannot be a matter of rules. The moment it degenerates into rules, it ceases to be a religion, as it kills responsibility which is an essence of the true religious act.

- Bhimrao Ramji Ambedkar (1891-1956), Indian jurist, economist, politician and social reformer

 We recall our terrible past so that we can deal with it, to forgive where forgiveness is necessary, without forgetting; to ensure that never again will such inhumanity tear us apart; and to move ourselves to eradicate a legacy that lurks dangerously as a threat to our democracy.

- Nelson Mandela (1918-2013), South African anti-apartheid revolutionary and first black president of South Africa, February 25, 1999

 Where justice is denied, where poverty is enforced, where ignorance prevails, and where any one class is made to feel that society is an organized conspiracy to oppress, rob and degrade them, neither persons nor property will be safe.

- Frederick Douglass (1818-1895), African-American abolitionist and U.S. minister to Haiti from 1889 to 1891, Speech on the twenty-fourth anniversary of Emancipation in the District of Columbia, Washington, D.C., April 1886

 I have striven not to laugh at human actions, not to weep at them, nor to hate them, but to understand them.

- Baruch de Spinoza (1632-1677), Dutch philosopher, Tractatus Theologico-Politicus, 1670

 I do not want my house to be walled in on all sides and my windows to be stuffed. I want the cultures of all lands to be blown about my house as freely as possible. But I refuse to be blown off my feet by any. I refuse to live in other people’s houses as an interloper, a beggar or a slave.

- Mahatma Gandhi (1969-1948), leader of Indian independence movement, 1927

 Being all equal and independent, no one ought to harm another in his life, health, liberty, or possessions.

- John Locke (1632-1704), English philosopher, Second Treatise of Government, 1689

 You must not treat others with cruelty and that much harshly, you must fight others but through peace and through dialogue and through education.

- Malala Yousafzai (1997-present), Pakistani activist for female education and Nobel Prize laureate, October 10, 2013

 I would rather be exposed to the inconveniences attending too much liberty than to those attending too small a degree of it.

- Thomas Jefferson (1743-1826), Author of the Declaration of Independence and Third President of the United States,Letter to Archibald Stuart, Philadelphia, December 23, 1791

 Give to every other human being every right that you claim for yourself.

- Robert Green Ingersoll (1833-1899), American lawyer, May 8, 1888

 No man shall be compelled to frequent or support any religious worship or ministry or shall otherwise suffer on account of his religious opinions or belief, but all men shall be free to profess and by argument to maintain, their opinions in matters of religion.

- Thomas Jefferson (1743-1826), Author of the Declaration of Independence and Third President of the United States, Virginia Statute of Religious Freedom, 1786

 And if we want to achieve our goal, then let us empower ourselves with the weapon of knowledge and let us shield ourselves with unity and togetherness.

- Malala Yousafzai (1997-present), Pakistani activist for female education and Nobel Prize laureate, July 12, 2013

 I am not an Athenian or a Greek, but a citizen of the world.

- Socrates (469 BC-399 BC), Greek philosopher

 Each person must live their life as a model for others.

- Rosa Parks (1913-2005), African-American civil rights activist

 The cost of liberty is less than the price of repression.

- W.E.B Dubois (1868-1963), African American sociologist, historian, civil rights activist, John Brown, 1909

 First they came for the Socialists, and I did not speak out—
Because I was not a Socialist.

Then they came for the Trade Unionists, and I did not speak out—Because I was not a Trade Unionist.

Then they came for the Jews, and I did not speak out—Because I was not a Jew.

Then they came for me—and there was no one left to speak for me.

- Martin Niemöller (1892-1984), German anti-Nazi theologian and Lutheran pastor, January 6, 1946

 There is only one good, knowledge, and one evil, ignorance.

- Socrates (469 BC-399 BC), Greek philosopher

 Anger and intolerance are the twin enemies of correct understanding.

- Mahatma Gandhi (1969-1948), leader of Indian independence movement

 How wonderful it is that nobody need wait a single moment before starting to improve the world.

- Anne Frank (1929-1945), author of The Diary of a Young Girl, 1942-1944, March 26, 1944

 All major religious traditions carry basically the same message, that is love, compassion and forgiveness … the important thing is they should be part of our daily lives.

- 14th Dalai Lama (1935-present)

 All of us have this commandment at heart: do good and do not do evil. All of us.... this ‘closing off’ that imagines that those outside, everyone, cannot do good is a wall that leads to war and also to what some people throughout history have conceived of: killing in the name of God.... And that, simply, is blasphemy.

- Pope Francis (1936-present), May 22, 2013

 The life of the nation is secure only while the nation is honest, truthful, and virtuous.

- Frederick Douglass (1818-1895), African-American abolitionist and U.S. minister to Haiti from 1889 to 1891, Speech on the twenty-fourth anniversary of Emancipation in the District of Columbia, Washington, D.C., April 1885

 Tolerance is the positive and cordial effort to understand another’s beliefs, practices, and habits without necessarily sharing or accepting them.

- Joshua Loth Liebman (1907-1948), American rabbi and best-selling author, Peace of Mind: Insights on Human Nature That Can Change Your Life, 1946

 Hate. It has caused a lot of problems in this world, but it has not solved one yet.

- Maya Angelou (1928-2014), American poet and author

 It is the enemy who can truly teach us to practice the virtues of compassion and tolerance.

- 14th Dalai Lama (1935-present), Ocean of Wisdom: Guidelines for Living, 1989

 It is my inmost conviction, Badshah Khan said, that Islam is amal, yakeen, muhabat – selfless service, faith, and love.

- Badshah Khan (1890-1988), Pashtun independence activist

 Parents can only give good advice or put them on the right paths, but the final forming of a person's character lies in their own hands.

- Anne Frank (1929-1945), author of The Diary of a Young Girl, 1942-1944

 From the saintly and single-minded idealist to the fanatic is often but a step.

- Friedrich Hayek (1899-1992), economist and philosopher, 1944

 If we cannot end now our differences, at least we can make the world safe for diversity.

- John F. Kennedy (1917-1961), 35th President of the United States, Commencement Address at American University, June 10, 1963

 I have always strenuously supported the right of every man to his own opinion, however different that opinion might be to mine. He who denies another this right makes a slave of himself to his present opinion, because he precludes himself the right of changing it.

- Thomas Paine (1737-1809), English-American political activist, philosopher, and revolutionary, Age of Reason, 1794

 The time must come when, great and pressing as change and betterment may be, they do not involve killing and hurting people.

- W.E.B Dubois (1868-1963), African American sociologist, historian, civil rights activist, Dark Princess, 1928

 Everyone shall have the right to freedom of thought, conscience and religion. This right shall include freedom to have or to adopt a religion or belief of his choice, and freedom, either individually or in community with others and in public or private, to manifest his religion or belief in worship, observance, practice and teaching.

- International Covenant on Civil and Political Rights, December 16, 1966

 No one is born hating another person because of the color of his skin, or his background, or his religion. People must learn to hate, and if they can learn to hate, they can be taught to love, for love comes more naturally to the human heart than its opposite.

- Nelson Mandela (1918-2013), South African anti-apartheid revolutionary and first black president of South Africa, Long Walk to Freedom: The Autobiography of Nelson Mandela, 1995

 We all live with the objective of being happy, our lives are all different and yet the same.

- Anne Frank (1929-1945), author of The Diary of a Young Girl, 1942-1944, entry dated July, 6, 1944

 We must plan for freedom, and not only for security, if for no other reason than only freedom can make security more secure.

- Karl Popper (1902-1994), Austrian-British philosopher, The Open Society and its Enemies, 1945

 It is thus tolerance that is the source of peace, and intolerance that is the source of disorder and squabbling.

- Pierre Bayle (1647-1706), French philosopher, 1686

 Even God doesn't propose to judge a man till his last days, why should you and I?

- Dale Carnegie (1888-1955), American self-help author and lecturer

 For to be free is not merely to cast off one's chains, but to live in a way that respects and enhances the freedom of others.

- Nelson Mandela (1918-2013), South African anti-apartheid revolutionary and first black president of South Africa,Long Walk to Freedom: The Autobiography of Nelson Mandela, 1995

 I can imagine nothing more terrifying than an Eternity filled with men who were all the same. The only thing which has made life bearable…has been the diversity of creatures on the surface of the globe.

- T. H. White (1906-1964), English author

 I was heartened that people everywhere want certain basic freedoms, even if they live in a totally different cultural environment.

- Aung San Suu Kyi (1945-present), Nobel Peace Prize laureate and leader of the National League for Democracy in Burma, 2012

 I don't believe in charity. I believe in solidarity. Charity is vertical, so it's humiliating. It goes from the top to the bottom. Solidarity is horizontal. It respects the other and learns from the other. I have a lot to learn from other people.

- Eduardo Galeano (1940-present), Uruguyan journalist, writer, and novelist, 2004

 I am a lover of truth, a worshipper of freedom, a celebrant at the altar of language and purity and tolerance. That is my religion.... My belief in my religion is strong and I know that lies will always fail and indecency and intolerance will always perish.

- Stephen Fry (1957-present), English comedian, actor, writer, presenter, and activist, 1993

 Christian, Jew, Muslim, shaman, Zoroastrian, stone, ground, mountain, river, each has a secret way of being with the mystery, unique and not to be judged.

- Jalaluddin Rumi (1207-1273), 13th-century Persian poet, jurist, theologian, and Sufi mystic

 We should therefore claim, in the name of tolerance, the right not to tolerate the intolerant.

- Karl Popper (1902-1994), Austrian-British philosopher, The Open Society and its Enemies, 1945

 No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

- Karl Popper (1902-1994), Austrian-British philosopher, The Open Society and its Enemies, 1945

 Freedom of judgment must necessarily be permitted and people must be governed in such a way that they can live in harmony, even though they openly hold different and contradictory opinions.

- Baruch de Spinoza (1632-1677), Dutch philosopher, Tractatus Theologico-Politicus, 1670

 I like the religion that teaches liberty, equality and fraternity.

- Bhimrao Ramji Ambedkar (1891-1956), Indian jurist, economist, politician and social reformer

 My country is the world, and my religion is to do good.

- Thomas Paine (1737-1809), English-American political activist, philosopher, and revolutionary, The Rights of Man, 1791

 I believe we are here on the planet Earth to live, grow up and do what we can to make this world a better place for all people to enjoy freedom.

- Rosa Parks (1913-2005), African-American civil rights activist

 Where they have burned books, they will end in burning human beings.

- Heinrich Heine (1797-1856), German poet, journalist, essayist, and literary critic, Almansor, 1821

 Compassion is sometimes the fatal capacity for feeling what it is like to live in somebody else’s skin. It is the knowledge that there can never really be any peace and joy for me unless there is peace and joy finally for you too.

- Frederick Buechner (1926-present), American writer and theologian

 I believe in God who made of one blood all races that dwell on earth. I believe that all men, black and brown and white, are brothers, varying through Time and Opportunity, in form and gift and feature, but differing in no essential particular, and alike in soul and in the possibility of infinite development.

- W.E.B Dubois (1868-1963), African American sociologist, historian, civil rights activist, Darkwater: Voices from Within the Veil, 1920

 Whenever you're in conflict with someone, there is one factor that can make the difference between damaging your relationship and deepening it. That factor is attitude.

- William James (1842-1910), American philosopher and psychologist

 Tolerance implies no lack of commitment to one's own beliefs. Rather it condemns the oppression or persecution of others.

- John F. Kennedy (1917-1963), 35th President of the United States, October 10, 1960

 Tolerance implies a respect for another person, not because he is wrong or even because he is right, but because he is human.

- John Cogley (1916-1976), author of Religion in a Secular Age, 1968

 If our goal is to be tolerant of people who are different than we are, then we really are aiming quite low. Traffic jams are to be tolerated. People are to be celebrated.

- Glennon Doyle Melton, Carry On, Warrior: Thoughts on Life Unarmed, April 2, 2013

 If all mankind minus one, were of one opinion, and only one person were of the contrary opinion, mankind would be no more justified in silencing that one person, than he, if he had the power, would be justified in silencing mankind.

- John Stuart Mill (1806-1873), British philosopher, political economist and civil servant, On Liberty, 1859

 Tolerance and patience should not be read as signs of weakness. They are signs of strength.

- 14th Dalai Lama (1935-present), spiritual leader of Tibet, September 21, 2012

 Where in this wide world can a person find nobility without pride, friendship without envy or beauty without vanity? Here, where grace is laced with muscle and strength by gentleness confined. He serves without servility, he has fought without enmity. There is nothing so powerful, nothing less violent; there is nothing so quick, nothing more patient.

- Ronald Duncan (1914-1982)

 To build a future you have to know the past.

- Otto Frank (1889-1980), Holocaust survivor who was a German-born businessman and father of Anne and Margot Frank, 1967

 I think... if it is true that there are as many minds as there are heads, then there are as many kinds of love as there are hearts.

- Leo Tolstoy (1828-1910), Russian novelist, playwright, and philosopher, Anna Karenina, 1877

 The love of one's country is a splendid thing. But why should love stop at the border?

- Pablo Casals (1876-1973), Spanish cellist, 1974

 A human being is a part of the whole, called by us "Universe," a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings as something separate from the rest—a kind of optical delusion of his consciousness. The striving to free oneself from this delusion is the one issue of true religion. Not to nourish it but to try to overcome it is the way to reach the attainable measure of peace of mind.

- Albert Einstein (1879-1955), German-born theoretical physicist, 1950

 It is a worthy thing to fight for one's freedom; it is another sight finer to fight for another man's.

- Mark Twain (1835-1910), American author and humorist, June 17, 1898

 I have no animosity towards anyone. Whoever displays human dignity, regardless of their religion or faith, I bow my head before them and hold them dear.

- Masoumi Tehrani, senior Iranian cleric

 He that would make his own liberty secure, must guard even his enemy from oppression; for if he violates this duty, he establishes a precedent that will reach to himself.

- Thomas Paine (1737-1809), English-American political activist, philosopher, and revolutionary, Dissertation on First Principles of Government, July 1795

 At every level of society, familial, tribal, national and international, the key to a happier and more peaceful and successful world is the growth of compassion.

- 14th Dalai Lama (1935-present), The Compassionate Life, 2001

 The open society is one in which men have learned to be to some extent critical of taboos, and to base decisions on the authority of their own intelligence.

- Karl Popper (1902-1994), Austrian-British philosopher, The Open Society and its Enemies, 1945

 Resentment is like drinking poison and then hoping it will kill your enemies.

- Nelson Mandela (1918-2013), South African anti-apartheid revolutionary and first black president of South Africa

 I have cherished the ideal of a democratic and free society in which all persons live together in harmony and with equal opportunities.

- Nelson Mandela (1918-2013), South African anti-apartheid revolutionary and first black president of South Africa, I am Prepared to Die, Statement in the Rivonia Trial, Pretoria Supreme Court, April 20, 1964

 While differing widely in the various little bits we know, in our infinite ignorance we are all equal.

- Karl Popper (1902-1994), Austrian-British philosopher, Conjectures and Refutations: The Growth of Scientific Knowledge, 1963

 You may choose to look the other way but you can never again say you did not know.

- William Wilberforce (1759-1833), English abolitionist, 1791

 How many paths are there to God? There are as many paths to God as there are souls on the Earth.

- Jalaluddin Rumi (1207-1273), 13th-century Persian poet, jurist, theologian, and Sufi mystic

 A person is a person because he recognizes others as persons.

- Desmund Tutu (1931-present), South African social rights activist and retired Anglican bishop, September 7, 1986

 More dangerous than bayonets and cannon are the weapons of the mind.

- Ludwig Van Mises (1881-1973), leader of the Austrian School of economic thought, Liberalism, 1927

 Human nature is not simple and any classification that roughly divides men into good and bad, superior and inferior, slave and free, is and must be ludicrously untrue and universally dangerous as a permanent exhaustive classification.

- W.E.B Dubois (1868-1963), African American sociologist, historian, civil rights activist, Evolution of the Race Problem, 1909

 WHAT is tolerance? it is the consequence of humanity. We are all formed of frailty and error; let us pardon reciprocally each other's folly--that is the first law of nature.

- Voltaire (1694-1778), French Enlightenment writer, historian, and philosopher, 1764

 [Most] can seldom discern even the simplest and most obvious truth if it be such as obliges them to admit the falsity of conclusions they have formed, perhaps with much difficulty — conclusions of which they are proud, which they have taught to others, and on which they have built their lives.

- Leo Tolstoy (1828-1910), Russian novelist, playwright, and philosopher

 I have a dream that one day this nation will rise up and live out the true meaning of its creed: "We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal."

- Martin Luther King Jr. (1929-1968), American Baptist minister and leader of the American Civil Rights Movement, "I Have a Dream", August 28, 1963

 We all know we are unique individuals, but we tend to see others as representatives of groups.

- Deborah Tannen (1945-present), linguist and author, You Just Don't Understand, 1990

 Compassion is not religious business, it is human business. It is not a luxury, it is essential for our own peace and mental stability. It is essential for human survival.

- 14th Dalai Lama (1935 - present), spiritual leader of Tibet

 It is hardly possible to overrate the value, for the improvement of human beings, of things which bring them into contact with persons dissimilar to themselves and with modes of thought and action unlike those with which they are familiar... It is indispensable to be perpetually comparing [one's] own notions and customs with the experience and example of persons in different circumstances.

- John Stuart Mill (1806-1873), British philosopher, political economist and civil servant, Principles of Political Economy, 1848

 If we are not prepared to defend a tolerant society against the onslaught of the intolerant, then the tolerant will be destroyed, and tolerance with them.

- Karl Popper (1902-1994), Austrian-British philosopher, The Open Society and its Enemies, 1945

 Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars.

- Martin Luther King, Jr. (1929-1968), American Baptist minister and leader of the American Civil Rights Movement, Loving Your Enemies, 1957

 We need a little more compassion, and if we cannot have it then no politician or even a magician can save the planet.

- 14th Dalai Lama (1935-present)

 I truly believe the only way we can create global peace is through not only educating our minds, but our hearts and our souls.

- Malala Yousafzai (1997-present), Pakistani activist for female education and Nobel Prize laureate, September 3, 2013

 Many of our problems are created by ourselves based on divisions due to ideology, religion, race, resources, economic status or other factors. The time has come to think on a deeper, more human level and appreciate and respect our sameness as human beings.

- 14th Dalai Lama (1935-present), The Compassionate Life, 2001

 I keep my ideals, because in spite of everything I still believe that people are really good at heart.

- Anne Frank (1929-1945), author of The Diary of a Young Girl, 1942-1944, entry dated July 15, 1944

 God's dream is that you and I and all of us will realize that we are family, that we are made for togetherness, for goodness, and for compassion.

- Desmond Tutu (1931-present), South African social rights activist and retired Anglican bishop, April 26, 2005

 The test of faith is whether I can make space for difference. Can I recognize God's image in someone who is not in my image, whose language, faith, ideal, are different from mine? If I cannot, then I have made God in my image instead of allowing him to remake me in his.

- Jonathan Sacks (1948 - present), rabbi, philosopher and scholar of Judaism, The Dignity of Difference, 2002

 There's in people simply an urge to destroy, an urge to kill, to murder and rage, and until all mankind, without exception, undergoes a great change, wars will be waged, everything that has been built up, cultivated, and grown will be destroyed and disfigured, after which mankind will have to begin all over again.

- Anne Frank (1929-1945), author of The Diary of a Young Girl, 1942-1944, entry dated May 3, 1944

 Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: only love can do that.

- Martin Luther King, Jr. (1929-1968), American Baptist minister and leader of the American Civil Rights Movement, Strength to Love, 1963

 Laws alone can not secure freedom of expression; in order that every man present his views without penalty, there must be spirit of tolerance in the entire population.

- Albert Einstein (1879-1955), German-born theoretical physicist, 1940

VISIT TAVAANA

About Tavaana

Tavaana: E-Learning Institute for Iranian Civil Society is Iran’s pioneer e-learning institute. Tavaana – meaning ‘empowered’ and ‘capable’ in Persian – was launched on May 17, 2010 with a mission to support active citizenship and civic leadership in Iran through a multi-platform civic education and civil society capacity building program. Tavaana holds a vision for a free and open Iranian society, one in which each and every Iranian enjoys equality, justice and the full spectrum of civil and political liberties.

About The Tolerance Project

The Tolerance Project aims to inspire conscience, pluralism, religious freedom, and celebration of difference. Using an array of educational materials in Arabic, Persian, and English, The Tolerance Project emphasizes the capacity of each and every individual to counter hate, and imparts the benefits of living in tolerant, open societies. The Tolerance Project educates to prevent persecution and genocide, cultivating the basis for vibrant and stable societies in the broader Middle East.

CONNECT WITH TAVAANA