آندراس مولراد

id2312_Andras Muhlrad

آندراس فرزند آخر بود و در یک خانواده یهودی که در اطراف شهر بوداپست زندگی می کردند، به دنیا آمد. پدرش يک داروساز بود. خانواده مولراد در یک خانه بزرگ به همراه پدربزرگ، عمه و خاله های آندراس زندگی می کردند. آندراس معمولا به عنوان کودکی که تازه به راه افتاده بود، با خواهر بزرگتر و دختر عموهایش در حیاط پشتی خانه بازی می کرد.

۱۹۳۳-۳۹: آندراس ۴ ساله بود که خانواده وی به آپارتمان خودشان نقل مکان کردند. او در سال ۱۹۳۶ در مقطع ابتدایی شروع به تحصیل کرد و در آن زمان سه سال از به قدرت رسیدن هیتلر در آلمان نازی می گذشت. پدر شب ها رادیو را برای شنیدن اخباری از رایش سوم، روشن می کرد به نظر می رسید تمام این ماجراها از مجارستان دور بماند. پسر جوان بر روی به دست آوردن نمرات عالی تمرکز کرده بود. او می دانست که هر سال فقط تعداد کمی از دانش آموزان برتر یهودی در دبیرستان دولتی قبول می شوند.

۱۹۴۰-۴۴: ۴ ماه قبل از تولد ۱۴ سالگی آندراس، آلمان ها کشور مجارستان را اشغال کردند. کمی بعد، خانواده مولراد به خانه خانواده دوست آندراس به نام یانوس که خانه آن ها با ستاره داوود علامت گذاری شده بود، نقل مکان کردند. در ابتدا، زندگی در کنار هم قابل تحمل بود ولی شرایط باعث شد که جمعیت بیشتر شود تا حدی که جمعیت ما به ۲۵ نفر در همان آپارتمان رسید. به ساکنین اجازه داده بودند که برای پیغام رسانی برای چند ساعت خانه را ترک کنند. در یکی از روزها، ژاندارمی برای محافظت از درب ورودی آمد. ساکنین آپارتمان سه روز در آن جا زندانی بودند و از این که چه برسرشان خواهد آمد، می ترسیدند.

آندراس و خانواده اش در بین ۴۳۵۰۰۰ یهود مجارستانی بودند که در اوایل تابستان ۱۹۴۴ به آشویتس تبعید شدند. مدتی بعد آندراس به اردوگاهی در باواریا تبعید شد و در آن جا جان سپرد.

کپی رایت © موزه یادبود هولوکاست ایالات متحده آمریکا، واشنگتن دی‌سی