درباره

Ebensee_concentration_camp_prisoners_1945_2_0

پروژه «گفت‌وشنود»، میزبان مجموعه‌ای از منابع آموزشکده توانا است که در جهت تقویت فرهنگ مدارا، تساهل، کثرت‌گرایی، آزادی مذهبی و گرامیداشت و پاسداشت تفاوت‌ها فعالیت می‌کند. در جهت به بارنشانی این هدف نیک، آموزشکده توانا به تجربه پیشین خود در این زمینه نیز تکیه می‌کند که در قالب پروژه «رواداری» و با همین سمت و سو، مخاطبان خود از ایران، خاورمیانه و شمال آفریقا را درباره نسل‌کشی، شکنجه و آزار آموزش می‌داد؛ به زبان‌های عربی، فارسی و انگلیسی.

حال، آموزشکده توانا پروژه‌ای نوین را آغاز کرده است که در آن نیز، همان راهبرد را تداوم می‌بخشد اما با اهدافی گسترده‌تر؛ همچون گسترش آرشیو خود با درنظرگرفتن سرفصل‌های نوین مطرح در جامعه، گسترش گفتگوی آنلاین و نیز تمرین‌های کارآمد در جهت پاسداری از اصل آزادی مذهب و باور برای همه شهروندان از جمله دین‌ناباوران و خداناباوران. مسیری که در آن پرورش مشارکت اجتماعی، و برجسته‌سازی مزایای زندگی در یک جامعه باز، بردبار و مداراجو نقش برجسته‌ای دارد و مدارایی که در همدلی، شفقت و احترام به کرامت و احترام به برابری دیگران ریشه دارد؛ چه در ایران و چه فراتر از ایران.

بر این اساس بر این باوریم که هر شهروندی حق انتخاب یا ترک یک جامعه یا گروه مذهبی را دارد. ما در این‌جا مشخصا تلاش می‌کنیم از دین‌ناباوران و خداناباوران و حق آن‌ها برای یک زندگی آزاد بدون تهدید و اضطراب پشتیبانی کنیم. در عین‌ حال و همزمان از حق اقلیت‌های مذهبی در جهت آزادی مناسک و عبادت نیز حمایت می‌کنیم و این را حق بدیهی آنان می‌دانیم که بدون نگرانی از اعمال تبعیض یا خشونت، به اعمال دینی خود بپردازند. با گرد‌هم‌آوردن گروه‌های گوناگون در جهت شکل‌دهی به گفتگو و همبستگی، ما بر این باوریم که تغییر امکان‌پذیر است.

در این مسیر بسیار خرسند خواهیم شد که از یاری نویسندگان، صاحب‌نظران، هنرمندان، اندیشمندان و چهره‌های هم‌دغدغه و همدل با این اهداف برخوردار باشیم. 

علاقمند هستید در جهت ارتقای حقوق بشر در ایران به ما یاری برسانید؟ این‌جا کلیک کنید.

پروژه گفت‌وشنود یکی از طرح‌های موسسه E-Collaborative for Civic Education (ECCE) است. ECCE یک سازمان غیرانتفاعی تحت ماده 501(c)(3) است که هدف آن مهیاکردن آموزش مدنی برای ترویج دموکراسی و حقوق بشر در سطح بین‌المللی است.
پروژه‌های دیگر ECCE، توانا: آموزشکده جامعه مدنی ایران و تواناتک، از شهروندی فعال و رهبری مدنی در ایران حمایت می‌کند و این حمایت را از طریق مجموعه گوناگونی از فرصت‌های آموزشی در زمینه موضوعاتی که توسط دولت ایران ممنوع تلقی شده‌اند، پی‌گیری می‌نماید. موضوعاتی از جمله دموکراسی، حقوق بشر، آزادی مذهبی، جدایی دین از سیاست و دولت و تقویت گروه‌هایی که به حاشیه رانده شده‌اند. کارهای ECCE از جانب وزارت امور خارجه ایالات متحده، USAID، NED، وزارت امور خارجه هلند، گوگل و اشخاص سخاوت‌مند مورد پشتیبانی فنی و مالی قرار می‌گیرد.

پروژه رواداری

از آن‌جا که منابع پروژه رواداری همچنان در این وبسایت در دسترس است، بهتر است برای آشنایی با آن بگوییم که این پروژه در صدد بود منبع الهامی باشد برای پلورالیسم (چندفرهنگی)، آگاهی، آزادی مذهبی و به رسمیت شناختن تفاوت در میان شهروندان. پروژه رواداری با تهیه و استفاده از مجموعه متنوعی از منابع آموزشی به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی، بر نقش هر فرد برای مقابله با نفرت تاکید داشت و به برشمردن فواید زندگی روادارانه در جامعه‌ای باز و آزاد می‌پرداخت. این پروژه از طریق آموزش سعی داشت جلوی اذیت و آزار و نسل‌کشی [اقلیت‌ها] را بگیرد و بذرهای بنیادین جامعه‌ای پایدار و متنوع را در خاورمیانه بزرگ کاشته و پرورش دهد.

در این پروژه نظریه‌ها، حوادث تاریخی، اقدامات، تکنیک‌های آموزشی و بسیاری موارد دیگر ارائه می‌شد تا موجب به رسمیت شناختن تفاوت‌ها شده و بر اهمیت رواداری در برقراری جوامعی آزاد و باز تاکید کند. همدلی، دلسوزی و احترام برای برابری و کرامت سایرین، پاسداران اساسی و راستین حقوق بشر و توسعه انسانی هستند. پروژه رواداری از طریق برقراری ارتباط و مشارکت شهروندی با کشورهای عرب و فارسی زبان در صدد بود تا منبع الهامی باشد برای برقراری جوامعی آزاد، عادلانه و در آرامش، در خاورمیانه بزرگ.

عقاید و ارزش‌های اصلی

  • هر شخص از کرامت انسانی ذاتی و برابر برخوردار است.

  • انسانیت دامنه‌ای متنوع دارد و تمام جوامع، گوناگونی و تنوع بسیاری را در خود شاهد هستند.

  • تنوع و گوناگونی است که ما را قوی می‌سازد و دلیلی است برای احساس غرور و شادمانی کردن.

  • رواداری حاصل و نتیجه آزادی عقیده، بیان، باور و دین است.

  • رواداری از حقوق بشر پاسداری می‌نماید.

  • اقدامات و انتخاب‌های هر فرد مهم است – یک فرد به تنهایی می‌تواند باعث تغییر شود.

  • هر شخص وظیفه اخلاقی دارد که از نفرت، تبعیض، اذیت و آزار و نسل‌کشی جلوگیری و ممانعت کند.

  • مردم می‌توانند از طریق صحبت، آموزش و همدلی، آماده و پذیرای رواداری شوند.