زيگموند آدلر

id2912_Zigmund Adler

والدین زیگموند از یهودیان چکوسلواکی بودند که به بلژیک مهاجرت کرده بودند. مادرش، روکا، یک پیراهن دوز بود. او در جوانی برای یافتن شغلی ثابت به دنبال برادر بزرگترش، ژرمی، به بلژیک آمده بود. برادرش چند سال پیش با خانواده خود به لی يژ نقل مکان کرده بود. در لی يژ، روکا با تاجری به نام اوتو آدلر آشنا شد و ازدواج کرد. زوج جوان مشتاقانه در انتظارتشکیل خانواده بودند.

39-1933: در 1936 زیگموند به دنیا آمد اما مادرش یک سال بعد درگذشت. پدرش دوباره ازدواج کرد، اما این پیوند دوامی نداشت. پدر زیگموند برای سومین بار ازدواج کرد و خیلی زود زیگموند صاحب یک خواهر ناتنی و زندگی خانوادگی با ثبات شد. زیگموند اغلب به دیدن خانواده دائی ژرمی می رفت که فقط چند بلوک دورتر زندگی می کردند.

44-1940: وقتی آلمانی ها بلژیک را اشغال کردند، زیگموند 3 سال داشت. دو سال بعد، آلمانی ها پدر او را برای بیگاری تبعید کردند. سپس، نامادری زیگموند لی يژ را ترک کرد و زیگموند را به دائی ژرمی و زن دايی شاژه سپرد. هنگام توقیف یهودیان لی يژ توسط نازیها، بعضی از دوستان کاتولیک دائی ژرمی به آنها کمک کردند تا اوراق هویت جعلی که یهودی بودن آنها را مخفی می کرد تهیه کنند و برای آنها خانه ای در یکی از دهکده های نزدیک اجاره کردند. دو سال بعد، در صبحگاه یک روز یکشنبه، مأموران گشتاپو به خانه آنها آمدند. آنها بو برده بودند که یهودیان در آنجا زندگی می کردند.

زیگموند، زن دايی و دو فرزندش را به بازداشتگاه موقت مخلن (Mechelen) و سپس به آشویتس تبعید کردند. در آنجا در 21 مه 1944 زیگموند هفت ساله را با گاز کشتند.

کپی رایت © موزه یادبود هولوکاست ایالات متحده آمریکا، واشنگتن دی‌سی