یاکوب فرنکیل

id1942_Jakob Frenkiel

یاکوب یکی از هفت پسر یک خانواده یهودی متدین بود. آنها در شهر گومبین، واقع در 50 مایلی ورشو زندگی می کردند. پدرش کلاهدوز بود. یکی از قدیمی ترین کنیسه های لهستان- که در سال 1710 از چوب ساخته شده بود- در گومبین قرار داشت. خانواده یاکوب نیز مانند اکثر یهودیان این شهر در حوالی این کنیسه زندگی می کردند. این خانواده نه نفره در یک آپارتمان یک اتاقه در طبقه آخر ساختمانی سه طبقه می زیستند. 

39-1933: در 1 سپتامبر 1939، درست چند ماه قبل از این که به سن ده سالگی برسم، آلمانی ها با لهستان وارد جنگ شدند. بعد از اینکه آلمانی ها به شهر ما رسیدند، روی کنیسه و خانه های اطراف آن بنزین ریختند و آنها را به آتش کشیدند. هنگامی که کنیسه و خانه هایمان می سوختند و با خاک یکسان می شدند، تمام مردان یهودی را در بازار جمع کردند و نگذاشتند از آنجا خارج شوند. روی خانه ما هم بنزین ریختند، اما آتش به آنجا نرسید. 

45-1940: در سن 12 سالگی، مرا با یک دسته از مردان به اردوگاه های کار اجباری فرستادند. یک سال بعد، ما را به آشویتس فرستادند. روز پس از ورودمان، من و برادرم، خایم را با کودکان و افراد مسن به صف کردند. من از یکی از زندانیان پرسیدم که چه بر سر ما خواهد آمد. او به دودکش ها اشاره کرد و گفت: “فردا آن دود از سوختن تو بلند خواهد شد.” او گفت که اگر شماره ای روی بازویمان خالکوبی کنند، به جای اینکه ما را بکشند، از ما کار می کشند. ما مخفیانه خود را به توالت رساندیم، و بعد از در پشتی فرار کردیم و در صف کسانی ایستادیم که خالکوبی می شدند. 

بعد از گذراندن 17 ماه در آشویتس، یاکوب را مجبور به راهپیمایی اجباری به سمت اردوگاه های آلمان کردند. او در آوریل 1945 نزدیک اتریش آزاد شد و در سن 16 سالگی به ایالات متحده مهاجرت کرد.

کپی رایت © موزه یادبود هولوکاست ایالات متحده آمریکا، واشنگتن دی‌سی